28 Януари 2025вторник15:15 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Еколози заплашиха с протести по време на европредседателството ни

1800 пъти щели да скочат съдебните такси, ако бъдат одобрени изменения в АПК

/ брой: 146

автор:Ася Гардели

visibility 2283

С постоянни протести заплашиха природозащитни неправителствени организации, ако бъдат приети предложените от ПГ на ГЕРБ промени в Закона за опазване на околната среда, Административно процесуалния кодекс (АПК) и Закона за концесиите. Това стана ясно вчера на пресконференция под мотото "Разрухата на българската природа и заглушаването на гражданското общество". Измененията ще доведат до жалби от граждани и от бизнеса, които ще доведат до спиране на европейски средства и оперативни програми. Ще има и постоянни протести по време на председателството на Европейския съюз от България, което ще влоши имиджа на страната, заяви Катерина Раковска от WWF България.
Промените в АПК са разработени от Върховния административен съд и от собствениците на една от най-големите правни кантори в България на адвоката Иван Тодоров. Според тях този законопроект цели да облекчи работата на ВАС, като намали делата ги прехвърли на по-долна инстанция или ги премахне изобщо. Целта на изменението е и да увеличи приходите на ВАС и на адвокатските кантори и такова явно лобиране в НС е възмутително, каза Тома Белев от Асоциация на парковете в България. В проекта на АПК се предлага в над 30 закона да бъде премахнато апелативното обжалване и всичко да се решава на една инстанция на съда. Такава практика няма в нито една държава ЕС. Навсякъде има две, три или дори четири инстанции, каза още той. Нарушаването на достъпа на правосъдие за гражданите се усилва и от желанието на втора инстанция да бъдат въведени пропорционални такси спрямо материалните интереси, като в Закона за околната среда те ще бъдат спрямо заявените инвестиции от инвеститора. Според Белев в държавите членки на ЕС има само две, в които има въведени такива пропорционални такси. В останалите са били отменени от конституционните съдилища преди две години, защото нарушават достъпа на гражданите до правосъдието. В страни като Франция, Люксембург, Швеция гражданите и бизнесът не заплащат такси, защото се счита че те веднъж са ги платили чрез данъците си, допълни още той. Промените дават възможност за административен произвол, смятат още еколозите, тъй като се дава възможност правителството да решава кой обект е от национално значение, така че да не може да бъде обжалван на втора инстанция, а също и правителството да приема програми за инвестиции, от които да зависи съдебната такса. Увеличението на таксите в някои случаи ще бъде 1800 пъти, а промените ще доведат до спиране на средства от еврофондовете и ще улеснят корупцията, заяви Андрей Ралев от "Зелените".
Природозащитниците са на мнение, че промените са изготвени непрофесионално и са в ущърб на гражданите и бизнеса, а целта им е да лишат хората от правата да контролират процесите и да могат да реагират на нарушението на правата им. Всички знаем за случаите в Перник с незаконния добив на въглища в дворовете на хората, с който вече 6 години администрацията не може да се справи, каза Тодор Тодоров от Екологино сдружение "За Земята".
Мотивите на вносителите са чрез поправките да се ускоряват процесите в правосъдието. Според Катерина Раковска от WWF България, обаче, така правосъдието ще бъде премахнато, защото се отменя инстанцията за обжалване. С тези решения се намалява и възможността за контрол върху правителството. Ако депутатите приемат измененията, ще се обърнем с искане към президента да наложи вето върху решението, а ако и това не стане, ще информираме всички европейски институции, каза още тя.
 

Съюзът на съдиите съди правосъдното министерство

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 17

11 области са в грипна епидемия

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 17

Освобождават цената на тока от 1 януари

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 17

Освобождават цената на тока от 1 януари догодина

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 17

Година след откриването тунел "Железница" се ремонтира

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 17

С 32% скочиха продажбите на имоти в София само за 3 месеца

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 17

Призиви и в Босна за бойкот на веригите

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 17

Лукашенко спечели седми президентски мандат

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 17

ЕС вдига част от санкциите срещу Сирия

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 17

Швеция задържа български кораб

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 17

Задава се нова вълна

автор:Евгени Гаврилов

visibility 212

/ брой: 17

Всичко ни е наред

автор:Зорница Илиева

visibility 226

/ брой: 17

Кой освободи затворниците от Аушвиц?

visibility 232

/ брой: 17

Който забравя историята, е обречен да я повтаря

visibility 247

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ