01 Май 2024сряда06:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК ще съди Франция заради ромите

В Брюксел недоволни от изказване на министър Цветанов

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 803

Европейската комисия ще започне наказателна процедура срещу Франция заради масовото експулсиране на ромски имигранти от страната. Това съобщи германският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг", според който мнозинството от членовете на ЕК ще подкрепят инициативата на еврокомисаря по правосъдието и основните права Вивиан Рединг. Очаква се решението да бъде взето утре - 29 септември. Освен това може да бъдат предприети наказателни процедури не само срещу Франция, но и срещу още четири държави.
ЕК разглежда експулсирането на ромите като нарушение на основното право за свободно придвижване в Евросъюза. Франция депортира в България и Румъния около 1000 роми. През тази година властите планират да експулсират близо 28 000 нелегални имигранти.
"Европейската комисия не обвързва приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство с проблемите на роми от двете страни във Франция. За приемането има процедура, която изисква изпълнение на ред технически критерии. След това Съветът на Европейския съюз на вътрешните министри решава как са изпълнени тези критерии, като въвеждане на биометрични данни, охрана на границите, борба с организираната престъпност. На тази основа съветът решава с единодушие дали страни кандидатки могат да бъдат приети в Шенгенското пространство", обясни говорителят на ЕК Микеле Черконе. Според него Еврокомисията сега помага на България и Румъния да изпълнят критериите и да се присъединят, "ако е възможно", към Шенгенското пространство през 2011 г. "Това е ролята на ЕК", добави той. Микеле Черконе отказа да отговори еднозначно на въпроса дали приемането в Шенгенското пространство има връзка с Механизма за сътрудничество и контрол, прилаган от ЕК по отношение на България и Румъния. Това са различни неща, изтъкна той.
Същевременно ЕК окачестви като неприемливи думите на българския вътрешен министър Цветан Цветанов, който по време на посещение в Брюксел заяви, че ромската общност е инкубатор, който генерира престъпност.
Запитана дали такова изказване е приемливо според комисията, говорителката Пиа Аренкилде заяви лаконично: "Отговорът е не!" В интервю за българския в. "24 часа" министърът призова "да се направи сериозен анализ на проблемите с ромите, защото тези среди са инкубатор, който генерира престъпност". Министърът, който се намираше в Брюксел, за да разисква трудностите при интеграцията на ромите, посочи, че ще пледира "парите за интеграцията им да се дават на държавата, а не на фондациите". "През последните 20 години различни неправителствени организации получиха много пари, но не беше направено нищо. Ние виждаме само, че ромски босове живеят в разкошни дворци, а гетата, обитавани от мнозинството роми, стават все по-големи", посочи той.


Националното събрание (долната камара на френския парламент) започва обсъждане на редица мерки, които ще направят по-строго имиграционното законодателство в страната. Съгласно предложенията натурализираните френски граждани в определени случаи ще могат да бъдат лишавани от гражданство. Предлага се и мярка, която предвижда нелегалните имигранти да могат да бъдат задържани без решение на съда максимум 5 денонощия, а не 48 часа, както е в момента. Предвижда се отмяна на възможността за даване на гражданство, ако чужденците са тежко болни и не могат да се лекуват в родината си. Ако бъдат приети промените, болните ще бъдат експулсирани, а на живеещите нелегално във Франция вече няма да се оказва безплатна медицинска помощ. Предлага се да бъдат увеличени наказанията за фиктивни бракове. Максималната присъда може да стане 7 години затвор и глоба в размер на 30 000 евро.







 

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ