28 Април 2024неделя15:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК с над 400 забележки към нашата ПРСР

България трябва да докаже пред Брюксел, че ще бъде премахнато безсмисленото наливане на пари, които не носят полза за селските райони

/ брой: 239

автор:Дума

visibility 20

След първия преглед на българската Програма за развитие на селските райони (ПРСР), която трябва да се изпълнява през периода 2014-2020 г., експертите от Европейската комисия (ЕК) са нанесли 426 забележки, въпроси и уточнения, на които родната администрация трябва да отговори. Това съобщиха участници в работната група по обсъждане на бъдещата програма, които заедно с администрацията се очаква да дадат своите предложения по проекта, предаде Farmer.bg.
Целта е програмата да добие аналитичен вариант, чрез който българската страна да успее да докаже пред Брюксел, че с предлаганото подпомагане българското земеделие ще повиши конкурентоспособността си и ще бъде премахната досегашната система на безсмислено наливане на средства в сектори или инфраструктура, които не носят икономическа полза за селските райони.
    Заместник-министърът на земеделието Марина Бракалова е обяснила, че като брой забележки българската програма не се отличава от тези на останалите европейски държави. "Въпросът е колко бързо ще успеем да се организираме с отговорите, така че вторият кръг от преговори да приключи преди обичайния срок", посочва Бракалова. Обикновено тези преговори продължават три месеца.
Самите забележки са получени в края на миналата седмица. По някои от тях експертите вече са започнали да отговарят. На 21 октомври е следващият комитет по наблюдение на програмата, така че преговорите с ЕК ще продължават активно през следващите месеци. Ако България успее да представи втората коригирана чернова на програма до средата на декември, следва нов тримесечен срок, в който Еврокомисията трябва да я разгледа и одобри. Целта на администрацията е до декември да успее да отговори на всичките 426 забележки по начин, който да удовлетвори евроекспертите.
Емил Дърев от Асоциацията на консултантите по европейски програма обясни, че като сериозна критика Еврокомисията посочва липсата на екологична оценка, която България още не е представила в Брюксел. Без тази оценка е трудно да се прецени как ще се разпределя подпомагането на екологичните дейности по първия стълб на селскостопанската политика и по програмата за селските райони. Повечето от забележките на ЕС съвпадат с тези на българските консултанти, които бяха посочени веднага след представяне на окончателния вариант на програмата.
Евроекспертите са засекли сериозни разминавания и между изводите от SWOT-анализа за секторите, които реално се нуждаят от подпомагане, с предложените от администрацията приоритети за развитие на селските райони. Българската страна не е обяснила с разчети и защо предлага таванът на субсидиите по мярката за инвестиции във физически активи да се повиши от 1,5 на 3 млн. евро. Липсва обосновка и за разпределението на средствата за напояване, както и за повечето инвестиции в инфраструктура.
Повечето консултанти смятат, че администрацията на този етап е в състояние да представи навреме отговорите на всички забележки, така че до края на първото тримесечие на 2015 г. българската програма да се задейства.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ