ЕК призова държавите да махнат данъците върху енергията
Някои мерки могат да бъдат предприети много бързо според правилата на ЕС
/ брой: 202
Председателят на Европейската комисия Урсула фон ден Лайен призова страните членки да премахнат данъците върху енергията в опит да омекотят удара от високите цени, предаде БНР. Тя е изнесла реч пред Европейския парламент по време на обсъждане на високите цени на енергията и върховенството на закона в ЕС. Някои мерки могат да бъдат предприети много бързо според сегашните правила на ЕС. Това включва облекчения за бизнеса, особено за малките и средни предприятия, чрез държавна помощ, целенасочена подкрепа за потребителите и орязване на енергийните данъци и лостове. Фон дер Лайен напомни, че средно една трета от енергийните цени на едро се определя от пазара, една трета зависи от таксите за инфраструктурата, но още една трета зависи от националните и местни данъци, като в някои страни членки те достигат 50%.
Според Фон дер Лайен "Газпром" спазва договорите за дългосрочни доставки на синьо гориво в ЕС, но руската компания не е отговорила на по-високото търсене, както е направила предишните години. Евродепутът Илхан Кючюк (АЛДЕ/ДПС) призова да се помисли за колективен договор за цените на доставките на газ. Правителството в Чехия вече обмисля отмяна на ДДС върху електроенергията и природния газ. Решението трябва да бъде одобрено от ЕК.
У нас БСП вече предложи четири мерки за намаляване на тежестта върху домакинствата. Едната е намаляване на ДДС и акциза на енергоносителите за 6 месеца, с възможност срокът да бъде удължен, ако е недостатъчен за успокояване на пазара и намаляване на цените (както Испания). Левицата предложи и да се намали данъкът върху храните от малката потребителска кошница (както Гърция). Предлага се и субсидия за всяко домакинство за първите потребени 200 киловатчаса (в Гърция е 300). Домакинствата с недостатъчно доходи да имат достъп до определено количество киловата в продължение на 6 месеца, а в случай, че спрат да си плащат сметките, да не им се изключва токът (в Испания е 10 месеца).
Важно е мерките, които се предприемат за противодействие на високите цени на енергоносителите, да бъдат временни. Това пък е заявил еврокомисарят по въпросите на икономиката Паоло Джентилони. Разбираме, че тези мерки са изключително необходими, особено за по-бедните домакинства, добави той. По неговите думи решенията, търсени чрез промяна или отмяна на данъци, не могат да бъдат трайни.