05 Май 2024неделя07:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК повиши прогнозата си за растеж на България до 1%

Брюксел очаква забавяне на инвестициите и отрицателна инфлация

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 36

Европейската комисия (ЕК) очаква икономиката на България да нарасне с 1 на сто през 2015 г., показва пролетната прогноза на експертите от Брюксел. Обновената оценка изпреварва предишните очаквания на ЕК от есента на 2014 г. Тогава Брюксел прогнозираше, че българската икономика ще се разшири с 0,6 на сто през тази година. Що се касае до 2016 г., ЕК прогнозира 1,3 на сто ръст спрямо предишната прогноза за разширение от 1%.
Дори и коригирана, прогнозата на ЕК за ръста на икономиката е по-ниска от прогнозата на управляващите, която за тази година беше ревизирана от 0,8% на 1,4%. По-ниски са и прогнозите на МВФ - 1,2%, и на Световната банка - 1,1 на сто. Оценката на ЕК за растежа през миналата година също има корекция - от 1,4% той е повишен до 1,7 на сто и съвпада с оценката на  Министерството на финансите (МФ).
 Очакваното забавяне на растежа на държавните инвестиции и оставащите слаби частни инвестиции вероятно ще се отразят неблагоприятно върху перспективите за растеж, обобщава ЕК в частта от прогнозите си, посветени на България. Очакванията са, че инфлацията ще остане отрицателна за дълъг период през 2015 година, а в края на годината ще мине на положителна територия. ЕК прогнозира, че годишната инфлация в страната ще бъде минус 0,5 на сто тази година и 1 процент идната година. България отчете най-големия спад на цените в ЕС през 2014 година (минус 1,6 на сто) заради комбинация от вътрешни и външни фактори, които оказваха натиск върху цените от средата на 2013 година, отбелязва ЕК.
Възстановяването на трудовия пазар остава бавно, като миналата година заетостта е нараснала с 0,4 на сто след същия спад предходната година, обобщава още институцията. Растежът се дължи основно на увеличаването на броя на работните места в селското стопанство и търговията. Очакванията са, че тази година заетостта ще нарасне с 0,2 на сто, а догодина - с 0,3%. ЕК прогнозира, че равнището на безработица в България ще спадне от 11,4% миналата година до 10,4% тази година и 9,8 на сто догодина. Институцията очаква забавяне на вътрешното търсене.
След като се възползва от ниската инфлация и спада на цените към края на 2014 г., местното потребление се очаква да забави растежа си през 2015 г. в съответствие с ниските заплати и растежа на заетостта, се посочва в документа. Държавният дълг се очаква да е нараснал от 18,3% от БВП в края на 2013 г. до 27,6% миналата година заради подкрепата за финансовия сектор и повишения бюджетен дефицит. За 2015 г. прогнозата за дълга е той да нарасне до 29,8% от БВП, а за догодина се очаква показателят да достигне 31,2%.


Изплатени са над 1,5 млрд. евро по държавния дълг през март

България е изплатила над 1,5 млрд. евро по държавния дълг през март 2015 г. Най-голямата част от плащанията - 58,7%, са били в евро, 36,8% - в долари, а 4,5% са били в лева, показва месечната статистика на Министерството на финансите (МФ). В същото време данните за третия месец на годината сочат, че държавният дълг е достигнал 12,244 млрд. евро. По-голямата част от тази сума или 7,935 млн. евро са били външен дълг, а 4,309 млн. евро - вътрешен. Общото задължение на страната представлява 28,7% от брутния вътрешен продукт (БВП). Външният дълг е с дял от 18,6 на сто, а вътрешният - 10,1 на сто.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ