12 Май 2024неделя06:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК пак ни упреква за достъпа на циганите до училище

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 19

Достъпът за циганите и образование, неадекватно на пазара на труда у нас, са основни проблеми, които отчита за България огласен вчера доклад на Еврокомисията "Мониторинг на образованието и обучението" за 2015 г. в страните членки. Страната отбелязва напредък в нивото на уменията, придобити чрез образователната система, но е необходимо да се подобри качеството на системата на училищното и висшето образование, за да отговори на нуждите на пазара на труда, се посочва в текста. Проблем според доклада остава достъпът на децата в неравностойно положение, особено на циганчетата. ЕК определя и качеството на професионалното образование у нас като недостатъчно.
За 2015 г. обзорът показва напредък в образователните постижения в цяла Европа, но сочи, че са нужни инвестиции, за да стане образованието по-приобщаващо, а социалната мобилност да се подобри. Повечето страни са постигнали увеличение в броя на учащите в по-висока степен на образование и намаление на отпадащите от училище. Този напредък обаче е неравномерен, особено в страните с повече емигранти. При 15-годишните с нисък социално-икономически статус вероятността да не придобият основни умения като езикова и математическа грамотност е пет пъти по-голяма в сравнение с техните връстници от по-заможните слоеве, сочи докладът. "Образователната бедност" остава основна причина за безработицата и социалното изключване. България е страната с най-висок процент население в риск от бедност, 58% от българчетата са застрашени от бедност, отчете по-рано Еврокомисията. В Европа бюджетите за образование са намалели с 3,2% от 2010 г. насам, посочва докладът.

 

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1006

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 967

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1009

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ