02 Май 2024четвъртък05:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК иска нови договори за "Южен поток"

Двустранните споразумения нарушавали европейското законодателство, комисията заплашва с наказателни процедури

/ брой: 284

автор:Дума

visibility 21

Всички двустранни споразумения за изграждането на газопровода "Южен поток", сключени между Русия и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия, нарушават европейското законодателство и трябва да бъдат предоговорени. Европейската комисия предупреди, че ако Русия откаже да предоговори условията за проекта със страните от ЕС, през които той ще преминава, те трябва да спрат изпълнението на двустранните споразумения с "Газпром". Това обяви Марлене Холцнер - говорител на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, цитирана от БНР.
Ако Русия не е съгласна на нови преговори и въпреки това някоя от страните членки на ЕС продължи да изпълнява двустранното си споразумение в сегашния му вид, срещу тази страна ще трябва да започне наказателна процедура, каза още Холцнер. По думите й, ЕК не спира строителството или подготвителните дейности по "Южен поток", но прави необходимото, когато по него потече газ, това да е изцяло в съответствие с европейските норми.
Те са нарушени в три основни аспекта, обясни тя. Първият е задължителното в ЕС разделяне на собствеността между доставчика на газ и оператора на енергийната инфраструктура, което не е спазено. Вторият засяга достъпа до тръбата за други оператори, който също е задължителен, но подписаните двустранни споразумения не го допускат. ДУМА припомня, че на 31 октомври шефът на "Газпром" Алексей Милер бе в България, за да участва в символичната първа копка на строителството на "Южен поток" на наша територия и тогава условията по договора бяха предоговорени и документът гарантира, че "Южен поток" ще се осъществява и работи в съответствие с действащите регулации в България и в ЕС. Това означава, че достъп до газопровода ще може да се предоставя и на трети страни, съобщи тогава енергийният министър Драгомир Стойнев. 
Третият проблем са тарифите, които в ЕС трябва да се определят от независим системен оператор, но в двустранните споразумения управлението е запазено за "Газпром".
Още през август ЕК е провела среща с представителите на България и другите страни, сключили такива споразумения, и ги е уведомила, че те трябва да се предоговорят. Сега от тях зависи да установят контакти с Русия за тази цел.
Попитана каква е разликата с вече изградения "Северен поток", Холцнер уточни, че за този проект от комисията е било поискано и получено изключение от правилата. Тя каза, че такова искане не е било отправяно за "Южен поток"
В сряда изявление за настояването на ЕК да се  предоговорят двустранните споразумения направи пред Европейския парламент (ЕП) Клаус-Дитер Борхард, директор по енергийните пазари в ЕК, предаде ЕурАктив. Изявлението му в присъствието на заместник енергийния министър на Русия Анатоли Янковски, вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев и сръбският енергиен министър Зорана Михайлович.
По време на срещата обаче вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев подчерта, че нищо не може да предотврати строежа на "Южен поток". Руският зам.-министър Анатоли Янковски пък каза, че Русия няма да приеме европейските правила да засягат трансгранични проекти като тръбопроводи, които не са разположени единствено върху територия на ЕС. Той добави, че европейските закони не може да имат надмощие в отношенията между ЕС и Русия, които се ръководят само от международното право. С други думи, над междуправителствените споразумения, подписани от Русия относно "Южен поток", има други законови норми, каза Янковски.

Германия иска компромис за газопровода OPAL


Германия настоява пред Европейската комисия (ЕК) за компромис с европейското законодателство по отношение на газопровода OPAL, съобщи ИТАР-ТАСС вчера. Това ще позволи на "Газпром" да участва в търгове за продажба на мощности на газопровода. Това е записано в документ на Федералната мрежова агенция на Германия, изпратени за съгласуване в ЕК. Ако комисията се съгласи, третият енергиен пакет няма да важи за газопровода OPAL, а ще се въведе така наречено частично регулиране.
Федералната мрежова агенция на Германия предлага през следващите две години да се разреши на "Газпром" и негови структури да участват в търгове за продажба на мощности в газопреносната система OPAL в обем на 15,3 млрд. куб м.
Така решението на ЕК за запазване на 50% от мощностите на OPAL за трети лица трябва да бъде отменено, се казва в документа.
КОР


МИЕ:
БГ спазва изискванията на европейското законодателство

Като страна членка на Европейския съюз и като държава, през чиято територия минава проектът за изграждане на газопровода "Южен поток", България категорично се е ангажирала да спазва изискванията на европейското законодателство. Това се казва в позиция на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Изграждането на газопровода "Южен поток" на територията на държавите членки – Италия, Словения, Австрия, Унгария, Хърватия, България, според нас предпоставя Европейската комисия (ЕК) да има важна и активна роля в разговорите с руската страна, заявяват от МИЕ.
На преговорите, водени от отделните държави членки на ЕС с руската страна, би следвало да се окаже необходимото съдействие от страна на ЕК, смятат от МИЕ.
В този смисъл България би приветствала по-активен диалог между ЕК и Русия по този важен енергиен проект с голямо икономическо и социално значение, се казва в позицията на МИЕ. 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ