Египет дояжда последния си хляб
Неравенството в страните от арабския свят придобива застрашителни размери
/ брой: 94
Банката HSBC публикува шокираща статистика за неравенство в страните от арабския свят.
Икономиките на страните от Персийския залив, обединени в Съвет за сътрудничество на страните от Залива, растат с по-бързи темпове, отколкото предвиждаха анализаторите.
Авторите на доклада на HSBC, Саймън Уилямс и Лиз Мартинс, пишат: "Докато Саудитска Арабия печели над един милиард долара само от лихвите от финансовите инвестиции, Египет дояжда последните си резерви от пшеница".
Валутните резерви на Саудитска Арабия надвишават 650 милиарда долара. В кралството се осъществява мащабна програма за модернизиране на инфраструктурата, пътищата, летищата и сградите на обща сума от 500 милиарда долара. Ръстът на БВП в Саудитска Арабия ще достигне 4,8%, а бюджетният излишък ще е 6,4 процента, цитира МИГнюз мнението на експертите.
И докато египтяните събират последните трохи хляб, катарците се радват на истинско благоденствие, засега...
В същото време в Египет, пишат Уилямс и Мартинс, "малкият съществуващ шанс за регулируем преходен период очевидно вече е изтърван и трябва да се очаква влошаване на положението". Ръстът на брутния вътрешен продукт в Египет няма да надвиши 1,4% - най-ниския показател за последния четвърт век. Дефицитът на държавния бюджет в Египет вече надвишава 11" от БВП.
Ситуацията в страната наистина изглежда все по-сложна. Недостигът на храна започва да се усеща в цялата страна. Особено тежка е ситуацията с брашното. Хлябът - най-важният продукт за бедните в Египет - е поскъпнал два пъти. В столицата Кайро се чувства остър недостиг на захар и пълнозърнесто брашно за арабски питки. Хлебопроизводителите са принудени да използват бяло брашно за печене на багети, което е много по-скъпо и много хора не могат да си ги позволят. Цените на хляба са се увеличили два пъти.
Трябва да се отбележи, че хлябът в Египет традиционно се счита за крайъгълен камък на разбирателството в обществото. В страната живеят 80 милиона души и всеки пети от които съществуват за един долар на ден.
Според агенция Асошиейтед прес субсидираният хляб - това е най-важното нещо, което държавата дава на египтяните. Хлябът е една от малкото стоки от първа необходимост в страната. Геврекът струва само един цент. Опитът за премахване на субсидиите за продукта през 1977 г. доведе до масови "хлебни бунтове", които все още се помнят в страната.
В доклада на банката HSBC се подчертава: "Растящият излишък в страните от Съвета за сътрудничество в Залива рязко контрастира с болезнения дефицит извън пределите му".
Подобно положение не може да не породи чувство на обида, негодувание и възмущение в онези арабски държави, в които няма петролни богатства. Става дума преди всичко за Египет, който попадна в унизителна финансова зависимост от мъничкия Катар, издържащ управляващото в Египет ислямистко движение Мюсюлмански братя. Катар инвестира в египетската икономика 5 милиарда - повече, отколкото обещава Международния валутен фонд, и обещава да даде още 18 милиарда.
Зависимостта от режимите в Залива породи в Египет безброй слухове - за това, че на Катар ще дадат под аренда Суецкия канал, че ще продадат пирамидите и т. н. В израз на чувствата на египетския народ към богатите арабски братя в Залива се превърна програмата на популярния комик Басем Юсеф "Шоу". В предаването Юсеф преправя химна на панарабизма - произведението на Ватани Хабиби (Любимо отечество) - в Катари Хабиби (Любим Катар). Във версията на Юсеф панарабският химн сега звучи така:
"Ще продадем Суецкия канал и ще получим от щедрия Катар милостиня
Ще продадем пирамида, а вместо нея ще построим две
Ще продадем най-доброто, ще напълним джобовете си с пари".
(По материали на чуждия печат)