28 Април 2024неделя14:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иван Мечков:

"Егида" е източена и обезличена

Липсва стратегия за развитието на сигурността в София, казва общинският съветник от БСП

/ брой: 260

автор:Деси Велева

visibility 100

О.р. бригаден генерал Иван Мечков е роден през 1959 г. Завършва ВНВУ "В. Левски" през 1982 г. и ВИПОНД-МВР през 1995 г. Общински съветник е от БСП и е член на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика и на постоянната комисия по обществен ред и сигурност.

"Въпросът с кучетата трябва да се реши законодателно, а не с палиативни мерки като строеж на приюти и промени в наредби"

"Комисията по обществен ред към СОС се е превърнала в най-обикновена пощенска кутия"


- Г-н Мечков, с колегата ви Росен Малинов напуснахте постоянната комисия по обществен ред и сигурност в СОС. Какво предизвика тази стъпка?
- Комисията по обществен ред и сигурност има за цел да подпомага формирането на политиката на Столичния общински съвет и Столичната община по въпроси, свързани със сигурността на града и опазването на обществения ред. Според нас основните задачи и въпроси, които би трябвало да са на вниманието и са да проучва обществените потребности и да дава предложения на СОС, които да са свързани с подобряването на сигурността. Съветниците от комисията също така трябва да следят за спазване на нормативната уредба и да предлагат мерки за подобряване на превенцията за защита на населението и критичната инфраструктура при кризи, бедствия, аварии, катастрофи и други рискове и заплахи. Целта на комисията е да обединява и насочва усилията на местните и държавните органи, неправителствени организации, фирми, граждани и др. отново за по-добрата сигурност. Така че това са само част от проблемите, които би трябвало да се разглеждат от членовете на комисията. В досегашната си дейност обаче тя няма нито едно направено предложение до СОС, свързано със сигурността и опазването на обществения ред. Именно поради това комисията няма нужната ефективност и не изпълнява основните си цели, заради която е създадена. Тя се е превърнала в най-обикновена пощенска кутия, без да бъде градивен коректор. Като имаше предвид тази ситуация, групата на БСП взе решение временно да оттегли своите представители - това сме аз и  Росен Малинов, докато не се убеди, че тя ще започне да изпълнява своите задължения и ще предприеме действия за решаването на редица въпроси, свързани със сигурността на столичани.
- Наскоро общинските съветници от БСП сигнализирахте за практическия фалит на общинската фирма за охрана "Егида". Какво трябва да е бъдещето на "Егида"?
- Източването и обезличаването на фирмата е факт. Реално тя е във фалит и никой от администрацията не предприема мерки, за да се стабилизира и да стане печеливша. Ние внесохме доклад за нейното преструктуриране, но той бе отхвърлен от мнозинството на ГЕРБ с мотива, че се извършва проверка и едва след като тя приключи, ще се мисли какво да се предприеме. БСП предложи "Егида" да бъде преструктурирана и да стане общинско предприятие. Идеята ни е да се лицензира като звено за самоохрана, съгласно Закона за частната охранителна дейност и по този начин ще има правото без конкурси и други процедури да охранява всички общински обекти. По този начин общинските разходи за охрана биха намалели с 20-30 на сто, но ще се засегнат много интереси на частния охранителен бизнес. Всъщност никой не иска да ощетява частните охранителни фирми, тъй като те си имат договори, които не бива да бъдат прекратявани. Идеята е, след като те изтекат, част от обектите да се поемат от общинската фирма. Такава фирма има в Пловдив и отзивите за нейната работа са положителни, а и се пести от общинския бюджет. 
- На последната сесия на СОС от ГЕРБ обясниха, че са поискали анализ на дейността на "Егида" и че в близките дни ще представят доклад за състоянието й. Какво предложение за развитието на фирмата бихте приели от БСП?
- Интересното е, че проверката, която са поискали от ГЕРБ, е започнала още през юли, но резултатите от нея до този момент не са оповестени. Това е красноречиво доказателство за нехайството на администрацията и на управляващото мнозинство. Вече казах какво е предложението на БСП - "Егида" да стане общинско предприятие.
- Каква според вас политика провежда ръководството на Столичната община в сферата на сигурността в София?
- Не искам да съм черноглед и бих отбелязал положителните проекти, които се реализират в столицата. Те са физическа и техническа охрана на училищата и детските градини, видеонаблюдението в паркове и централни райони. Но като цяло липсва стратегия за развитието на сигурността в София, която да бъде първо написана, одобрена и след това да се прилага последователно. След като няма стратегия, провежданата политика не съответства на възможностите и не осигурява адекватна защита на столичани като цяло. И това е най-меко казано, тъй като бих могъл да употребя много по-остри думи. За сигурността лично отговаря г-жа Фандъкова, а зам.-кмет няма. Директорът на дирекцията "Обществен ред, управление при ОМБП и защита при бедствия" е изпълняващ длъжността, а той също не е титуляр. Всичко това показва, че секторът сигурност е подценен, след като не е подплатен с кадрови ресурс. Надявам се никой не смята, че г-жа Фандъкова има време и възможности да организира, ръководи пряко и контролира един толкова сложен процес и ако не обезпечи кадрово сектора, ще има много проблеми.
- Кои са най-големите проблеми в сигурността на столицата?
- Бих определил два основни проблема - битовата престъпност и кучетата. СДВР може да отчита спад на битовата престъпност, но това просто не е истина. По признание на старши комисар Валери Йорданов, директор на СДВР, около 30 на сто от извършените престъпления не се регистрират в полицията. Лично за мен процентът е по голям - около 50, тъй като гражданите нямат доверие на полицията и отказват да подават сигнали, защото го считат за безсмислено. Един от проблемите е, че не се обръща достатъчно внимание на кражбите, обирите и другите битови престъпления, които най-много тормозят гражданите. Една от причините е недостигът на кадри в СДВР, където от 5470 щатни места има незаети 839 и това по данни на МВР в настоящия момент. Това прави цели 2 районни управления "Полиция". Нелогично и нецелесъобразно е и разпределението на районните управления в столицата. София има 24 районни кметства, а само 9 районни управления. Според мен най-малкото трябва да бъдат 12. На извънредната сесия по сигурността от 29 март т. г. отбелязах, че е необходимо кметът на СО да постави тези въпроси пред съответните компетентни органи, но не сме чули да се е случило нещо такова.
Друг нерешен в пълен обем проблем са правомощията на Общинската полиция, която изцяло зависи от МВР и е подчинена не само методически, но и при искане от директора на СДВР трябва да изпълняват задачи в интерес на МВР. С две думи се нуждаем от нови правила за Общинска полиция, които трябва да бъдат оформени в закон за общинската полиция, тъй като касаят цялата страна. 
- Тезата на БСП е, че кучетата не са само проблем на "Екоравновесие", а и на сигурността на столичани. Какъв начин виждате за справяне със ситуацията?
- Така е, за мен и моите колеги от БСП това не е екологичен въпрос, а проблем на сигурността. Месеци ни трябваше да убедим както колегите общински съветници от ГЕРБ, така и администрацията, че кучетата застрашават сигурността на софиянци. Ето и пример - ежемесечно в София между 40-50 граждани са нападани от кучета, а вече има и двама, които починаха. За мен въпросът трябва да се реши законодателно, а не с палиативни мерки като строеж на приюти и промени в наредби. Те няма да доведат до съществен резултат, а за тях ще се харчат милиони левове от данъците на софиянци. Имам чувството, че грижите за бездомните кучета са в пъти повече, отколкото за бездомните хора. Смятам, че ако в Закона за животните се вкара текст, в който да се определи, че намиращо се в приют животно не бъде осиновено до 30 дни, следва да бъде евтанизирано, то много бързо глутниците ще намалеят. А и още един текст - куче, ухапало човек, също да подлежи на евтаназия, е много подходящ. Но затова трябва инициатива от страна на кметицата, на общинските съветници от ГЕРБ. Фандъкова много добре разбира, че без тези промени нищо добро няма се случи.
- За много столичани е важна охраната на детските градини и училищата. В момента в тях основно работят възрастни хора, които изпълняват в по-голяма степен ролята на портиери, а не на охрана. Кой трябва да пази децата?
- Това е така, защото частните охранителни фирми и да искат, не могат да назначават млади хора поради ниското заплащане. Търговете се печелят с изключително ниски оферти. Запознатите с частния охранителен бранш отлично знаят за какво става въпрос. Ако "Егида" поеме училищата и детските градини, както бе преди години, тя ще може да бъде контролирана относно охранителите на училищата и детските градини и качеството на услугата ще се повиши. Частните охранителни фирми не могат да бъдат заставени да назначават хора в трудоспособна възраст и разчитат предимно на пенсионери. Ето още един благоприятен фактор, който аргументира тезата за преструктуриране на общинската фирма.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ