Цветанов призна
Едва 1/3 от българите чуват сирени за бедствия
Системата трябваше да е готова през 2010 г., тепърва правят консултативен съвет
/ брой: 36
Системата за ранно оповестяване при бедствия, която започна да се изгражда през 2008 г. и трябваше да е напълно завършена през 2010 г., в момента обхваща едва 34 на сто от населението, призна вчера Цветан Цветанов. От 2009 г., когато ГЕРБ разтури Министерството на извънредните ситуации, пряко отговорен за политиката на държавата при бедствия и аварии е именно той.
ДУМА припомня, че през лятото на 2009 г. МИС проведе последното национално тестване на системата, в което бяха обхванати 25 области и 232 общини. Вчера Цветанов заяви, че сега "можем да говорим за изградена изцяло на областно ниво в Бургас, София, Русе, Плевен, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Пловдив, Варна и Монтана".
През 2011 г. МС прие план за изпълнение на Националната програма за защита при природни катаклизми за 2012 г. Според него МВР трябваше да задели над 8 млн. лв. за предотвратяване на бедствия, като 5 млн. лв. бяха именно за доизграждането на системата. Цветанов не бе в състояние да прогнозира с колко ще се разшири обхватът й, но призна, че това няма да стане до края на годината.
Изречението "Язовирът уби хората" е цинично, отсече депутатът от ДПС Христо Бисеров. Спирането на изграждането на системата е заради неудачното преместване на тази дейност. Това беше груба грешка, заяви той. Като грешка определи закриването на МИС и Сергей Станишев. Той бе категоричен, че с преминаването към МВР "Гражданска защита" е обезличена.
Цветанов обяви вчера, че се създава Консултативен съвет към МС, който ще подпомага дейността на правителството при формиране на политиката за действие при пожари и бедствия. Вече можело да се приеме, че съветът е създаден и функционира, понеже министрите били ангажирани с наводнението.