25 Юли 2024четвъртък21:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една сонда за шистов газ ще замърси цяла Добруджа

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 803

Само едно замърсяване, дори само една сонда, проучваща за шистов газ, може да означава замърсяване на цяла Добруджа, заяви вчера Мариана Христова от Коалиция "България свободна от ГМО". Това би засегнало огромен воден хоризонт от около 13 000 кв. км, който служи за източник на вода на живеещите в Добруджа, проучването за шистов газ не се различава от концесионния добив, посочи еколожката.
Проблемът на тази технология e, че веднъж замърсено, цялото водно езеро не може да бъде изчистено, коментира Христова. Според нея трябва да има закон за екологична безопасност. От екоорганизацията отбелязаха, че проучванията за шистов газ в България могат да доведат и до проблеми с инфраструктурата, тъй като по пътищата трябва да мине изключително тежка техника за проучване. Такъв проблем възникнал в Полша.
"Проблемът на България е, че гледаме нещата на парче. Нямаме хора, които да са компетентни на научно ниво по тази технология. Тя освен това не е подходяща за гъсто населени райони", отбеляза Христова.
Колегата й от неправителствената организация Борислав Сандов също смята, че Добруджа е на прага да бъде замърсена от проучването и добив на шистов газ. Според него държавата прилага двоен стандарт към този регион. От една страна, беше забранено изграждането на ВЕИ в земите от първа до четвърта категория, а от друга - беше дадено разрешение за проучване на шистов газ, припомнят от коалицията.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 484

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 507

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 464

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 460

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ