26 Април 2024петък07:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една четвърт от сделките не се разплащат в срок

България е сред държавите с висок риск за събиране на вземанията

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 58

България попада сред държавите с висок риск за събиране на вземанията - компаниите у нас се разплащат средно за 30 дни след издаване на фактура, като 25% от дължимите плащания не се покриват в договорения срок. Това показва изследване на компанията за застраховане на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes). Изследването е класирало България на 17 място по риск на събиране на вземанията сред 49 държави в света, които формират общо 90% от световния БВП и 85% от световната търговия.
Проблемът за България е, че тромавата процедурата по обявяване на несъстоятелност не е ефективно решение за събиране на вземанията и процесът отнема значително време и допълнителни разходи за бизнеса, посочват от Allianz Trade. Процесът по обявяване на фалит у нас продължава около 3 години, а освен това накрая много често исканията на кредиторите остават неудовлетворени, особено компаниите без застраховка на търговските кредити.
Класацията групира държавите в четири категории в зависимост от риска за събираемостта на вземанията. Най-добра е оценката за държавите в Западна Европа, като в челната тройка тази година са Швеция, Германия и Финландия. България попада във втората група на държави с "висок риск" заедно с Полша, Румъния, Унгария и Гърция. Като "много висок" се определя рискът в Чехия, Словакия, Турция, както и в САЩ. На дъното на класацията в зоната на "остра заплаха" са осем държави, сред които и Китай. Въпреки че Русия не е включена официално в рейтинга, анализаторите предупреждават, че тя би попаднала също точно в най-тревожната зона.
Компанията оценява общия обем на вземанията под най-сериозен риск в държавите в критичната зона на над 4,2 трилиона долара. Тези с "много висок" риск са 3,5 трилиона долара, а тези с "висок" - 1,9 трилиона долара.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ