Една четвърт от сделките не се разплащат в срок
България е сред държавите с висок риск за събиране на вземанията
/ брой: 121
България попада сред държавите с висок риск за събиране на вземанията - компаниите у нас се разплащат средно за 30 дни след издаване на фактура, като 25% от дължимите плащания не се покриват в договорения срок. Това показва изследване на компанията за застраховане на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes). Изследването е класирало България на 17 място по риск на събиране на вземанията сред 49 държави в света, които формират общо 90% от световния БВП и 85% от световната търговия.
Проблемът за България е, че тромавата процедурата по обявяване на несъстоятелност не е ефективно решение за събиране на вземанията и процесът отнема значително време и допълнителни разходи за бизнеса, посочват от Allianz Trade. Процесът по обявяване на фалит у нас продължава около 3 години, а освен това накрая много често исканията на кредиторите остават неудовлетворени, особено компаниите без застраховка на търговските кредити.
Класацията групира държавите в четири категории в зависимост от риска за събираемостта на вземанията. Най-добра е оценката за държавите в Западна Европа, като в челната тройка тази година са Швеция, Германия и Финландия. България попада във втората група на държави с "висок риск" заедно с Полша, Румъния, Унгария и Гърция. Като "много висок" се определя рискът в Чехия, Словакия, Турция, както и в САЩ. На дъното на класацията в зоната на "остра заплаха" са осем държави, сред които и Китай. Въпреки че Русия не е включена официално в рейтинга, анализаторите предупреждават, че тя би попаднала също точно в най-тревожната зона.
Компанията оценява общия обем на вземанията под най-сериозен риск в държавите в критичната зона на над 4,2 трилиона долара. Тези с "много висок" риск са 3,5 трилиона долара, а тези с "висок" - 1,9 трилиона долара.