30 Април 2024вторник18:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Единодушно ВСС прие бюджета му да е малко над 704 млн. лв.

Според Мика Зайкова финансовата рамка на кабинета не е амбициозна, а предизборна

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 775

Въпреки възраженията и исканията за повече средства през 2019 г., Висшият съдебен съвет прие предложението на кабинета и одобри единодушно, с 23 гласа, предвидения от МС бюджет за съдебната власт. Припомняме, че проектобюждетът за 2019 г. бе приет на извънредно заседание на Министерския съвет в неделя. Първоначално за съдебната власт бяха предвидени разходи за 666,3 млн. лв. От ВСС обаче настояваха за 769,4 млн. лв. В крайна сметка управляващите са решили да развържат малко кесията и са заделили 704,317 млн. лв. Въпреки че парите са с около 65 млн. лв. по-малко от поисканите от ВСС, висшите магистрати явно са доволни и приеха новата бюджетна сметка.
Според разчетите при това положение пapитe щe cтигнaт зa 10-процентно yвeличeниe нa зaплaтитe нa мaгиcтpaтитe зa 2019 г., a нe за предвидените 17%. Щe имa cpeдcтвa и зa бoнycи - пo една paбoтнa зaплaтa зa cъдиитe и пpoкypopитe oт cпeцпpaвocъдиeтo, кактo и зa ocтaнaлитe мaгиcтpaти, нo cпopeд cтeпeнтa нa нaтoвapeнocт. Разходите зa oблeклo нa cъдeбнитe cлyжитeли нямa дa бъдaт променяни - пo двe cpeдни бюджeтни зaплaти гoдишнo.
След заседанието на висшите магистрати вчера представляващият ВСС Боян Магдалинчев заяви, че сближаването на позициите между ВСС и МФ щяло да гарантира всички средства, нужни за обезщетения, по-високи осигурителни вноски, дрехи, обучение на младшите магистрати и капиталови разходи. "При тези показатели ще можем в максимална степен да задоволим всички нужди и потребности и да изпълним ангажиментите, които сме поели за ръст на работната заплата и всички останали нужди. Естествено, че имаме разминаване, но то няма да засегне чувствително нуждите на съдебната власт", увери той.
Междувременно финансовият експерт Мика Зайкова разкритикува разчетите на кабинета. Бюджет 2019 не е амбициозен, а предизборен на фона на предстоящата икономическа рецесия, заяви тя. Според нея наближаващият застой се дължи на забавянето на икономическия растеж не само у нас, а и в световен мащаб. "За да се материализират обещанията на правителството в бюджета за следващата година, е необходим ръст на приходите. Притеснително е обаче, че такъв ще дойде не от икономическа активност или нововъведения, а от административни мерки - данъци и осигуровки", обясни Мика Зайкова. Според нея в бюджета за догодина липсват реформи и ефективност на разходите. "За да има такава, поне за приоритетните сектори трябваше да има програмно бюджетиране. Нашите управляващи забравиха за тази форма на бюджет, а тя показва колко пари ще се изхарчат, къде ще отидат и какъв ще е ефектът от това разходване на средства. Наливаме пари, но няма политики, които да намаляват бедността и да облекчават бизнеса. Няма никаква политика и по отношение на демографската катастрофа в България", продължи с критиките си експертката. Според нея притеснителни фактори продължават да са ускоряването на инфлацията, липсата на ръст в преките чужди инвестиции, както и отрицателният баланс между внос и износ.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 346

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 311

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 286

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ