"Единна Русия" с мнозинство в Думата
Френски евродепутат похвали изборите като образцови дори за Запада
/ брой: 181
Партията "Единна Русия" печели конституционното мнозинство на парламентарните избори, провели от 17 до 19 септември, съобщи ТАСС. При преброяването на 95% от бюлетините тя печели 49% от гласувалите за партийни листи и е водеща в гласуването в едномандатни избирателни райони, където кандидатите ѝ печелят 193 от 225 места. Конституционно мнозинство в Думата се формира с 300 гласа.
На второ място е комунистическата партия, която получава 21,66% от гласовете, а кандидатите ѝ водят в 16 едномандатни избирателни района. В Държавната Дума влиза още Либерално-демократическата партия (8,22%), "Справедлива Русия-за истината" (7,57%) и дебютиращата партия "Новите хора", набрала 6,14 на сто. Тя е единствената извънпарламентарна сила, преодоляла 5-процентната бариера.
"Успехът на Единна Русия" се дължи да сполучливо подбраната водеща петорка от кандидати, включваща външния министър Сергей Лавров и на отбраната Сергей Шойгу, електронното гласуване и търсенето на нови лица, заяви на пресконференция Секретарят на Генералния съвет на партията Андрей Турчак
В същото време Подкрепата за управляващата партия "Единна Русия" намалява в сравнение с парламентарните избори през 2016 година. За сметка на това значително се увеличават гласовете за компартията.
Руските граждани гласуваха общо за 450 депутати, които имат 5-годишен мандат. Половината от тях се избират по пропорционалната, а останалите по мажоритарната система.
Настоящите избори в Русия са организирани на най-високо ниво, Западът има какво да научи от Руската федерация в това отношение, заяви на брифинг в медийния център „Избори 2021“ френският политик и евродепутат Жан-Лин Лакапел. Като част от международната делегация той наблюдаваше вота в Санкт Петербург.
Наблюдатели от обществените камари в цяла Русия не регистрираха сериозни нарушения на изборите, съобщи пред журналистите Лидия Михеева, координаторка на федералната Обществена камара. Съобщенията и сигналите на гражданите засягаха главно достъпа на наблюдатели и членовете на избирателните секции до процедурата за наблюдение на преброяването на гласовете, точността в действията на комисиите и спазването на други правила. На някои места наблюдателите са били поставени далеч от мястото, където се водило преброяването. Отделно заради допуснати нарушения са уволнени ръководителите на три избирателни секции. Според ЦИК имало е 8 случая на незаконно пускане на бюлетини в урните в 6 региона, като тези бюлетини са признати за недействителни Тази година вотът е наблюдаван от 100 000 души.
В същото време през два от дните за гласуване са били регистрирани 10 000 фалшиви съобщения. Имало е опит за фалшификация и от чужбина. В мрежата се появи видеозапис, на който мъж твърди, че гласувал от името на жители на Луганската народна република в Украйна. Във видеото обаче бяха засечени многобройни признаци на фалшификация, което позволи на експертите да установят, че видеото е изготвено от украинските тайни служби.