17 Юли 2025четвъртък19:47 ч.

Един ден Турция ще управлява ЕС

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 1943

Волфганг Бьом
Ди пресе


Турция дори още не е член на Европейския съюз, но вицепремиерът Али Бабаджан вече настоява за водещата роля на страната си в Европа. Просто трябва да погледнем турската икономика и демографския растеж, за да предположим, че е вероятно Анкара да получи това, което желае.


"Когато Турция стане член на Европейския съюз, тя няма да заема второстепенна роля и това е една от причините страни като Германия и Франция да са много неспокойни за нашето присъединяване", заяви турският вицепремиер Али Бабаджан в Ню Йорк по време на пленарна сесия на ООН.
Претенцията на Турция да има водеща роля в ЕС се основава на убедителни факти. С прогнози за над 7-процентов икономически растеж за тази година, почти неизтощаеми човешки ресурси и разрастващо се централно влияние в енергийния сектор, Анкара се придвижи в бързата лента по пътя към Европа.

Политическа доминация

В момента Турция е 17-ата по големина икономика в света, а според експерти след двадесет години тя ще влезе в челната десетка, като изпревари страни като Испания и Италия. По прогнози на IIASA (Международния институт за приложен системен анализ) и Виенския демографски институт населението на Турция дотогава ще бъде около 85,5 милиона души, с което ще мине и Германия, която сега е най-многолюдната европейска държава.
Ако Турция бъде приета в ЕС въпреки съпротивата на Австрия, Германия и Франция, тя ще доминира в политиката на европейските институции. А ако това стане днес, Турция ще бъде втората по големина политическа сила в Европейския парламент и ще стои на равна нога с "големите" на Европейския съвет.
Въпреки че в близко бъдеще структурата на властта трябва постепенно да се адаптира в съответствие с правилата на Договора от Лисабон, това няма да промени кой знае колко нещата за Турция. С ударния демографски растеж влиянието на Анкара ще се увеличи, тъй като броят на местата в Европарламента и новите представителни мнозинства в Съвета ще се базират на броя на населението.

Край на френско-германската ос

Като се имат предвид размерите й, Турция не просто би могла да лансира с лекота европейски решения, но също така би могла да блокира онези, които не й се понравят. Договорът от Лисабон предвижда от 2014 г. страните, чието население, взето заедно, надвишава 35% от населението на ЕС, да могат да съставят блокиращо малцинство. Това означава, че Анкара може да обедини усилията си с да речем Лондон, Мадрид и Варшава, за да осуети всяка стъпка, подкрепена от Париж и Берлин, което би смазало господстващата германско-френска ос.
Какво ще се промени в политически аспект при присъединяването на Турция към голямото европейско семейство? Според европейски дипломати външната политика на ЕС и тази по сигурността ще бъдат още по-силно повлияни от САЩ. Що се отнася до търговията, Анкара вероятно ще защитава свободната търговия много повече, отколкото страните членки сега. По всяка вероятност Анкара би подкрепила усилията за по-тясно сътрудничество във вътрешната сигурност - дори с цената на омаловажаването на някои граждански права като защитата на личните данни.
В Ню Йорк Бабаджан подчерта, че с приемането на Турция Европейският съюз ще укрепи репутацията си на световната сцена: "Значението на европейската икономика в света се е свило и занапред ще продължава да се свива. Само чрез разширяване Евросъюзът ще бъде в състояние да защити своята власт и влияние."
Становище, подкрепено и от Герхард Шрьодер в интервю пред електронното издание на "Ди велт". "Без Турция ЕС ще потъне в посредственост", заяви бившият канцлер от социалдемократическата партия, като посочи бързите й темпове на растеж: само през тази година икономиката на Турция ще нарасне четири пъти повече, отколкото френската, и два пъти повече от германската. Шрьодер очаква след 20 години Турция да стане четвъртата или петата по големина икономика в Европа. И тогава никой няма да я пренебрегва.
 




 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ