29 Март 2026неделя10:19 ч.

"Джирото" тръгва от София

България приема три етапа от Обиколката на Италия догодина

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 2084

България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития в света - колоездачната Обиколка на Италия. Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместна пресконференция със спортния министър Иван Пешев.
Страната ни ще приеме първите три от общо 21 етапа на "Джиро д'Италия" догодина, включително старта на второто най-престижно велосъстезание в света - т.нар. Гранде Партенца, който ще бъде в София. Още през март местните власти в столицата направиха стъпки в посока приемане на престижното домакинство.
В преговорите с организаторите България се е преборила в конкуренция с "още няколко държави". Това е събитие, което променя държавата, домакин на старта. Обиколката на Италия поставя страната ни на световната карта на туризма и прави България разпознаваема дестинация. Допълнителните ползи от събитието за имиджа на България са огромни", заяви Боршош. По думите му "Джирото" ще премине "през десетки общини", а предвидените три етапа "ще започнат от едната част на България и ще свършат в другата". Датите и маршрутите ще станат ясни по-късно, както и бюджетът.
Обиколката на Италия е второто най-голямо колоездачно състезание в света след "Тур дьо Франс". Изданието през 2026-а ще бъде 109-ото в историята му.
В последните години организаторите на италианската класика често слагат началото на състезанието в други страни. През 2025 г. то стартира от Албания, през 2022 г. - от Унгария, а през 2018 г. - от Израел. Началото е било давано още в Нидерландия, Белгия, Гърция, Монако, Дания и Великобритания.
В същото време Международният колоездачен съюз (UCI) наложи тежки наказания на шефовете на българската федерация (БФК). Председателят Евгени Герганов и единият от заместниците му - Данаил Ангелов, бяха отстранени за по 2 години, наложени са им и тежки глоби от Етичната комисия на UCI заради злоупотреба с власт и други нарушения. Герганов е глобен с 10 000 швейцарски франка, а Ангелов - с 5000. Решенията подлежат на обжалване пред Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана.

С 28% скочиха жилищните кредити

автор:Дума

visibility 6913

/ брой: 57

Парите за ремонт на пътища не са похарчени

автор:Дума

visibility 7040

/ брой: 57

Стандартът на живот у нас е най-нисък в ЕС

автор:Дума

visibility 6928

/ брой: 57

Пиар оливане

автор:Александър Симов

visibility 3431

/ брой: 57

Експерти по всичко

/ брой: 57

Как сами да изчислим бъдещата си пенсия

visibility 6796

/ брой: 57

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ