Джихадистките сили в Сирия с изненадваща офанзива
От бастиона си в Идлиб те атакуваха съседни провинции и завзеха град Алепо
/ брой: 230
Сирийската армия е засилила присъствието си в района на централния град Хама след светкавичната офанзива на проислямистките групировки в Северна и Централна Сирия, при която армията отстъпи от втория сирийски град Алепо.
Коалиция, доминирана от ислямисти от "Хаят Тахрир аш-Шам", бившия сирийски клон на "Ал Кайда", наричан още "Джебхат ан Нусра", започна офанзива на 27 ноември от северозападната провинция Идлиб - последния й бастион, който режимът на Башар Асад не успя да превземе в хода на гражданската война през 2011-2018 г.
Провинцията граничи с Турция, която контролира някои сили от джихадистката коалиция, за да ги противопоставя на кюрдите в Северна Сирия. В хода на офанзивната са били убити 300 джихадисти.
Сирийското Министерство на отбраната заяви, че армейските части са „укрепили отбранителните си линии с различни огневи средства, оборудване и персонал“ и са се сражавали с „терористичните групи“, за да предотвратят всякакво настъпление в Хама.
Руските части в базата си в Хмеймим са нанесли въздушни удари по сирийски бунтовници в подкрепа на сирийската армия. Ракетните и бомбените удари са били насочени срещу „концентрации на бойци, командни пунктове, складове и артилерийски позиции“ в провинциите Алепо и Идлиб.
По-рано през уикенда ислямистите са превзели по-голямата част от Алепо, включително международното летище, загинали са десетки войници. Армията се е изтеглила, за да се подготви за контраофанзива. Сирийският лидер Башар Асад увери, че страната му е способна „да разгроми терористите“. Той възстанови контрола върху Алепо през 2016 г. в хода на гражданската война и с решаващата помощ на Русия и проиранската групировка от Ливан "Хизбула".
Сегашната офанзива е първото кръвопролитие в голям мащаб след края на опустошителната гражданска война в Сирия. Тя е започнала след подготовка от няколко месеца и в отговор на действията на Дамаск и руските сили в Сирия да изтласкат джихадистките сили от Идлиб.
Иранската агенция Тасним опроверга слуховете, че в Дамаск е направен опит за преврат срещу Асад. Те се разпространиха след информации, че до правителствени сгради са били произведени изстрели.
Ескалацията на тлеещия конфликт предизвика дипломатическа активност. Телефонни разговори проведоха външните министри на Русия, Турция, Иран, Ливан и Катар, а първият дипломат на Техеран Абас Аракчи пристигна в Дамаск.