30 Април 2024вторник17:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Таланти и поклонници

Дявол, магьосник или повелител на мълниите

Гениалният изобретател Никола Тесла е предвестник на научно-техническата революция на ХХ век

/ брой: 143

visibility 1580

Кирил  Момчилов

Един от най-великите изобретатели на всички времена, Никола Тесла, е роден на 10 юли 1856 г. в градчето Смиляни на днешна Сърбия. Баща му бил източноправославен свещеник, искал синът да продължи духовната му кариера, но Никола не отстъпил от желанието си да стане инженер. Като ученик решавал мигновено задачите, знаел наизуст учебника по физика, самостоятелно провеждал опитите, описани в него. Притежавал фотографска памет, а когато започнал да има видения и те зачестили, показал свръхестествената способност зрително да си представя до най-малки подробности устройствата, без да чертае механизмите.
В политехническото училище в Грац

бил "на нож" с преподавателите

 които говорели повече за постоянния ток, а студентът ратувал за променливия. Напуснал Грац, преди да се дипломира, след време се записал студент в Пражкия университет, но и него не завършил. Отишъл в Будапеща и се хванал на работа в новооткритата телеграфна компания, финансирана от Едисон. Трябвали му средства за усъвършенстване и патентоване на генератора за променлив ток.

Повелителят на мълниите


Вероятно малцина от читателите знаят, че най-забележителното откритие на Никола Тесла - въртящото се магнитно поле, го осенило по време на разходка в будапещенския парк, когато бил на 25 години. Изпаднал в транс, а като дошъл на себе си, пред смаяните погледи на приятелите си, начертал на земята схемата на двигателя.
От 1884 г. изобретателят живее и твори в САЩ. Първоначално постъпил на работа при "краля на изобретателите" - Томас Алва Едисон (1847-1931), който му възлага усъвършенстването на редица електрически устройства срещу 50 000 долара. Тесла бързо решавал една след друга задачите, но когато дошло времето да получи обещаното възнаграждение,

Едисон се изсмял в лицето му

с думите, че се бил пошегувал за парите. Самолюбивият сърбин се разгневил и го напуснал.

57-метрова сфера с тегло 55 тона и диаметър 21 м трябвало да бъде първата в света безжична електростанция. Идеята обаче не била осъществена поради недостиг на средства


Патентът за многофазната система за генериране на електрическа енергия заедно с още 40 други патента Никола Тесла продал на компанията на Джордж Уестингхаус (1846-1914), който до този момент отчаяно се конкурирал с фирмата на Едисон. Технологията му за Ниагарската ВЕЦ превъзхождала Едисоновата и Уестингхаус спечелил конкурса за строителството на централата.
През 1888 г. сърбинът за пръв път съобщил за откритото от него, независимо от италианския физик Галилео Ферарис (1841-1897), явление "въртящо се магнитно поле". На базата на това свое откритие Тесла патентова 7 изобретения, които стават основа на техниката на многофазния ток. Първите си двигатели наименовал "двигатели на магнитния водовъртеж".

Есминецът "Елдридж" - герой и жертва на "Филаделфийския експеримент"

В ожесточена конкурентна борба компаниите разработвали дву- и трифазни генератори и многофазни трансформатори за предаване на многофазен ток. Системата на Никола Тесла осигурява предаване на електроенергията с малки загуби на големи разстояния и затова широко се внедрявала в промишлеността. Той е

признат за пионер на високочестотната техника

 в света!
През 1889-1891 г. Никола Тесла произвежда и пуска в продажба малки електрически вентилатори за битови нужди - едни от първите електроуреди, с които започва големият списък на апарати, уреди и машини на битовата електротехника.
В Ню Йорк, където основава своя лаборатория, Тесла работи над усъвършенстването на техниката на многофазния ток с високо напрежение и над проблемите на високочестотния ток. През следващите години "трансформаторът на Тесла" се използва за предаване на енергия за осветителните устройства на големи разстояния, а през 1893 г. - за безжично предаване на информация. Тесла пръв използва антена.
Уестингхаус бил щедър към изобретателя и Никола Тесла станал достатъчно състоятелен. Вестниците се надпреварвали да го хвалят,

наричали го магът на електричеството

 Неговата тайнственост и привлекателна външност пленили Ен Морган, дъщеря на известния милионер Джон Морган. Впечатлен от разказите на изобретателя, "стоманеният крал" предоставил на Тесла средства да построи отлично оборудвана лаборатория сред колорадската пустиня за изследване на високоволтно пренасяне на електричество без проводници - чрез ръкотворни мълнии. Скоро към небето се изправила 60-метрова стоманена мачта, на върха с медна сфера.
Късно една нощ в 1899 г. бил проведен невиждан експеримент. От върха на мачтата една след друга с оглушителен гръм се откъсвали мълнии; гръмотевиците се чували на разстояние 15 мили, а върху оборудването в лабораторията се появявали огнени игли. Замирисало на озон. По същото време на разстояние 25 мили от кулата едновременно светнали 200 лампи. Експериментът на Тесла бил успешен. Вестниците гръмнали с новината: "Човекът укроти мълниите!" Намерението му било с 5 подобни кули да опаше Земята, като създаде мощна радиостанция, която

да изпраща сигнали и до други планети

След Колорадо-Спрингс изобретателят убедил Морган да финансира изграждането на най-мощната в света радиостанция - нова метална кула на остров Лонг Айланд в района на Вандерклифт с височина 57 м и метална шахта на дълбочина 36 м. Куполът на кулата с диаметър 20 м тежал 55 тона. Пробното пускане на "всемирния телеграф", както вестникарите кръстили съоръжението, се състояло в 1905 г. и произвело потресаващ ефект.
- Тесла възпламени небето над океана на хиляди мили - крещели смаяни очевидците.
При експериментите за безжично предаване на електроенергия от кулата излизали и се разпростирали на стотици мили гигантски мълнии. Жителите на Ню Йорк едва не се побъркали. Мълниите осветявали толкова силно небето, че

посред нощ можело да се четат вестници!
 
Поради липса на средства строителството на кулата в Лонг Айланд било замразено, а по-късно я съборили до основи. Тесла изпаднал в депресия, заболял тежко, бил на границата между живота и смъртта.
Друго подобно изобретение, което авторът сам унищожил, било експериментирано през 1931 г. Осемдесет години по-рано от днешните конструктори на електромобили Тесла реализирал тази идея. Той свалил бензиновия двигател от новия автомобил на фирмата "Пирс-Ероу" и го заменил с електромотор за променлив ток с мощност 80 к.с. За източник на ток сложил кутия с размери 60х30х15 см със схема от 12 електронни лампи и много резистори, кондензатори и др.
Загадъчното устройство било с две твърде странни телескопични антени. След като закрепил кутията зад седалката на шофьора, Тесла свързал изводите й с електромотора и казал:
- Сега имаме енергия!
Седнал зад волана и потеглил пред смаяните погледи на вярващи и невярващи. Цяла седмица автомобилът се движел по улиците с

фантастичната за времето си скорост от 150 км в час
 
Следвал въпрос:
- Откъде черпите тази енергия?
Тесла отговарял:
- От ефира, тя е около нас! 
Учените започнали да подозират изобретателя в мошеничество, а еснафите решили, че Тесла е свързан с нечисти сили. Разгневен и огорчен, той свалил от автомобила тайнствената кутия и прекратил демонстрациите. А специалистите и до днес не са разгадали откъде вземал енергията... 
През 30-те години на ХХ век Никола Тесла продължил да развива своите странни идеи за всеразрушаващото електрическо оръжие; за пренос на електричество на хиляди километри без проводници; за създаване на кораби и самолети, невидими за радарите на противника; за контакти с други планети!
Все още се мълви, че изобретателят е първият в историята на САЩ "засекретен главен конструктор", работещ за военното ведомство! Други го наричат

"абсолютно оръжие на Америка"

Когато в Европа бушувала Втората световна война, великият изобретател хранел гълъбите в нюйоркския Централ парк. Между тях имало един снежнобял с малки кафеникави петънца. За него Тесла казвал:
 - Това е моята душа...
След смъртта му на 7 януари 1943 г. никой повече не видял този гълъб. Никола Тесла умрял тихо в малка стаичка на второкласен хотел, където двадесет години живеел и работел. На другия ден загадъчен пожар в хотела унищожил целия му архив и окончателно спуснал завесата над творчеството му. Умрял като неизвестен затворник, нищо че бил с гигантски интелект и превъзхождал Едисон и Маркони.
През 1943 г. по време на "Филаделфийския експеримент" есминецът от военноморските сили на САЩ "Елдридж" бил обвит с електромагнитни силови полета, които го направили невидим за радарите. В пристанището на Филаделфия блеснала синя светкавица и

корабът с екипажа... изчезнал за 20 минути
 
Щом се материализирал, ужасът бил огромен - моряците горели, а от телата им излизали светкавици!
Казват, че оцелелите полудели...
Тази история звучи като мит, но е истинска, а не легенда! Тя е резултат от "Проекта Дъга", над който са работили Тесла, Нойман и Айнщайн.
В края на нашия разказ за Никола Тесла ще кажем, че той е автор на повече от 700 патента: сърбинът слага началото на електрификацията, той е баща на съвременната концепция за енергосистемата, открива принципите на робототехниката и двигателите, работещи със слънчева енергия, родоначалник е на телемеханиката, формулира принципа за предаване на изображения, използван по-късно в телевизията, на "проникващите лъчи", известни днес като рентгенови...
Пръв разработва електрическото запалване на автомобила, флуоресцентните лампи, негови са идеите за електронните микроскопи и лазерите. Преди да бъдат открити космическите лъчи, Тесла предсказал тяхното съществуване!
Чет нямат последователите на Никола Тесла. Неговите изследвания за безжично предаване на електрическа енергия на големи разстояния и днес занимават учените, тъй като тази задача все още не е решена. В чест на великия изобретател мерната единица за магнитна индукция е наречена "тесла".
Съотечествениците на великия учен и изобретател от Република Сърбия тачат паметта му чрез музея "Никола Тесла" в Белград.

 

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 332

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 300

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 275

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ