20 Април 2024събота16:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Славни традиции

Дворецът Версай - едно от чудесата на Франция

Вековен разцвет, нечуван разкош и абсолютна власт по времето на Луи ХтV - Кралят Слънце

/ брой: 196

автор:Петрана Сомлева

visibility 9095

"Точно тук ще се роди новата Франция и този дворец ще бъде нейната майка", възкликва преди повече от 300 години Луи ХтV, когато посочва мястото за построяването на Версай. И той го построява, но не само това - задоволявайки и най-безграничните си капризи, го превръща в най-разкошния и блестящ дворец в Европа! Версай е най-яркият символ на една отхвърлена, но неизменно очароваща обществена система,тази на едноличната власт. Тя е присъща на знаменития Луи ХтV, наричан още Кралят Слънце. Приютил най-пищния кралски двор след рухването на Римската империя,превърнал се безпорно в най-посещаваният френски замък, Версай е построен в зенита на величието на френската монархия - вековен разцвет, нечуван разкош и абсолютна власт, продължила от 1682 г., когато Луи ХтV се премества тук от Париж със свита от 20 000 души, до 1789 г., когато Луи ХVт и Мария Антоанета са уведомени, че идват революционни тълпи.
Историята на Версай тръгва от един обикновен малък ловен замък, който бащата на Луи ХтV - Луи Хттт, поръчва да му построят във Версай, малко градче, намиращо се на около 20 км от центъра на Париж. Неговият син - Луи ХтV, носейки се на крилете на военните си успехи, създава тук едно от чудесата на съвременна Франция. Кралят пренася във Версайския дворец заседанията на правителството, своята основна резиденция, както и жилищата на министрите и първите хора в държавата.
За построяването на двореца Версай, който се свързва преди всичко с името на Луи ХтV, са били нужни близо 50 години, Използвани са 36 000 работници и 6000 коне
Носейки се на крилете на военните си успехи, Луи ХтV създава едно от чудесата на Франция.
Във Версайския дворец се влиза през портата на висока решетъчна ограда от "Площада на армията". Тя е украсена с лилиите на Бурбоните, а фигурите на страничните стълбове символизират победите на Луи ХтV над Австрия - орел, и над Испания - лъв. От портата най-напред се отива в "Двора на министрите", а по-навътре е "Кралският двор". След входа, в северното крило на двореца е капелата, строена от 1696 до 1710 г., стените на която са богато украсени с религиозни сцени. Залите на приземния етаж са изпълнени с исторически картини, в края на крилото е Кралската опера. Тук е и огромната библиотека на двореца. В централната част са залите, в които са живели принцове и принцеси. Следват празничните стаи на краля. В зала, наречена "Салон на изобилието", има сбирка от антики, а в друга зала, наречена "Салон на Венера" - красиви картини с митични сюжети. Един гоблен показва триумфа на Александър Велики.
"Стаята на кралицата" е нейната спалня, в която има много портрети. Има и "Салон на кралицата" - тронна зала с ценни стенописи и портрети. Друга зала е изпълнена с гоблени, на които са изобразени  исторически сцени.
Но най-впечатляваща и спираща дъха е огледалната зала. Тя е дълга 73 м, чиято стена към парка е прорязана от 17 големи сводести прозореца, високи 13 м, а отсрещната стена се състои от 357 блестящи огледала. Целият таван е в стенописи, величаещи живота на монарха. Тук кралят посрещал точно в 11 часа представителите на народа, които му връчвали петиции. Тази зала е била свидетел на много натруфени балове, сватбата на Луи ХтV и Мария Антоанета, както и подписването на Версайския договор през 1919 г., който слага край на Първата световна война.
 След като разгледате двореца, непременно посетете парк градината, която е разположена върху 101 хектара площ. Има 1400 водни съоръжения и 400 скулптури. Също така воден канал - копие на венецианския Канале гранде, по който Кралят Слънце  е обичал да плава с гондоли. За засаждането на градините са използвани повече от 4 млн. луковици.
 Ако имате щастието да посетите Версай, посетете градините в събота или в неделя между 11 и 12 часа, когато ще видите как скулптурните ваяния оживяват от играта на фонтаните и водоскоците. Най-пищен е фонтанът на Аполон. Богът седи на колесница, теглена от четири огнени коня. Използвано е олово, покрито със злато. Другите фонтани са от бял мрамор и бронз. Много от тях са копия на антични произведения на изкуството.
 Има безброй пътеки, обградени с дървета и цветни лехи, много красиви беседки, фонтани и езерца, които доставят неописуемо удоволствие, и погледът се пренасища от златното и червеното, с което е изпълнен и вътрешният интериор на двореца.
 Северно от Канале гранде е паркът на дворците Големия и Малкия Трианон. Всичко това показва колко много богатства имат французите, и не само имат, но ги пазят, реставрират и печелят от тях. Логично е да помисли човек, защо ние, българите, не умеем да съхраним това което имаме?
 Като търся обяснение, си казвам, че за постигнат всичко това французите са имали крале, водачи и лидери с нарцистични характери, които са били съвкупност от вроден темперамент, наследственост и стремеж към величие. Личности с голямо его, осъзнали себе си като самонадеяни и успешни наместници на Бог на земята. Такава личност несъмнено е крал Луи ХтV, който влага неимоверни сили в просперитета и величието на Франция в продължение на близо 60 години. Негова е и огромната заслуга за построяването на двореца Версай, наречен "чудото на Франция". Всъщност кой е Луи ХтV? В романа си "Векът на Луи ХтV" Франсоа-Мари Аруе (1694-1778) с авторски псевдоним Волтер, знаменит писател, философ, ерудит, станал символ на епохата на просвещението, не само запознава читателите с биографията на един от най-значимите френски владетели, но и предлага поглед върху интелектуалния, социалния и икономически живот във Франция и Европа през ХVтт  век. Какво пише самият Волтер за романа "Векът на Луи ХтV":
"Стремежът ни не е да създадем само животопис на Луи ХтV, поставяме си и по-обширна цел - желаем да се опитаме да обрисуваме за потомците  действията не на един-единствен човек, а духът на хората през един век, надминал другите със своето просвещение".
 Кралят Слънце през периода на своето властване (1643-1715) успява да направи Франция доминираща сила в Европа. Според Волтер съществува пряка връзка между икономическия просперитет и развитието на културата. Ученият смята, че всеки владетел може да взема добри или лоши решения, но важното е какво оставя след себе си в областта на културата. Именно заради постиженията в областта на културата Волтер поставя управлението на Луи ХтV наравно с постиженията на Древна Гърция, Древен Рим и италианския Ренесанс. Европа е задължена, смята той за възпитанието и обществения си дух на двора на Луи ХтV.
 В писмо на Волтер до милорд Харви, министър на правосъдието в Англия, той задава  въпроса - "Милорд, кой крал е служил по-предано на човечеството от Луи ХтV? Кой крал е бил по-благодетелен, с по-изискан вкус, поощрил по-прекрасни градежи? Несъмнено той не е извършил всичко, което е могъл, защото е бил човек, ала е сторил повече от всеки друг човек, защото е бил велик човек и стореното от него завинаги ще служи за пример".
Луи тV е крал и абсолютен монарх, убеден привърженик на теорията за божественото право на монарха, власт, независима от светските ограничения. Кралят Слънце е притежавал атлетична фигура, бил остроумен чаровник и неуморен любовник, женил се два пъти. На всички свои любовници обаче е узаконил децата и ги е възнаградил богато. Много може да се пише за живота на този крал с претенции да бъде Бог на слънцето, животът на който бил безкраен празник.
Като чета за този велик човек, сравняван от Волтер с Цезар Август, си мисля за причините за дългогодишното му управление, което изиграва главна роля в сътворяването на една епоха, в която великите политици са били рамо да рамо с великите хора на изкуството,а Версай се превръща в символ на величието на Франция през ХVтт век.


Кралят Слънце в пълния си блясък

Прочутата Огледална зала  

Красота и смайващ разкош
 
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ