16 Септември 2025вторник02:43 ч.

Двама ранени при експлозия в църква в ДР Конго

автор:Дума

visibility 649

Импровизирана бомба избухна тази сутрин в католическа църква в град Бени в източната част на ДР Конго, ранявайки двама души, пише БГНЕС.

 Началникът на полицията в Бени Нарцис Мутеба Кашале каза пред АФП, че става въпрос за самоделно устройство.

 Главният викарий на Бени Лоран Сондиря съобщи, че двама души са ранени при взрива, който избухна преди да се съберат миряните, за да присъстват на церемонията за потвърждение.

 На нея е трябвало да присъстват деца, техните родители и вярващите, уточни той и допълни че „месата няма да бъде отложена".

 На храма са нанесени материални щети.

 Атака от такъв характер, насочена за първи път към сграда на католическата църква, цели да засегне пряко Бени, където милицията на Съюзническите демократични сили (ADF) е обвинена в убийството на 6000 души от 2013 г. насам

 Двама имами в Бени, известни с изказванията си срещу насилието от страна на ADF, бяха застреляни през май - единият в джамията на града, а другият след вечерната молитва.

 ADF е най-смъртоносната от около 120 въоръжени милиционерски групи, които обикалят богатите на полезни изкопаеми източни части на огромната централноафриканска държава. Голяма част от тях са наследство от двете регионални войни от 1996 до 2003 г.

 Става въпрос за угандийска ислямистка група, която се укрива в Източна Демократична република Конго от 1995 г. насам.

 ADF са обвинени в убийството на стотици цивилни, откакто през ноември 2019 г.започнаха операции от база в джунглата около Бени

 През март САЩ заявиха, че групировката е свързана с "Ислямска държава".

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ