17 Юли 2025четвъртък15:43 ч.

Палитра

Думи, образи, места...

140 години от обявяването на София за столица в творбите на поколения художници

/ брой: 185

автор:Надежда Ушева

visibility 2294

Сердика, Средец, София... за времето на своето съществуване градът има различни имена и минава през различни периоди. За 140 години - откакто София е обявена за столица - градът се превръща от малко населено място с улици "до колене в кал" в значим и динамичен град със свое лице, дух и култура. 

Изложбата проследява живота и развитието на столицата, отразени в творбите на поколения български художници. Своеобразната разходка из знакови места и събития минава през платната на Антон Митов, Никола Петров, Иван Гецов, Цанко Лавренов, Никола Танев, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Текла Алексиева, Иван Кирков, Лъчезар Бояджиев, Надежда Олег Ляхова, Кирил Прашков, Самуил Стоянов и др. 

Чрез образите на емблематични сгради и места върху картини и картички, чрез описания, оценки и размишления на пътешественици и интелектуалци, разказваме истории. Отминалото, вълнуващо време след Освобождението, културният разцвет между двете световни войни, историческите събития около 1944 г., вълненията на съвременните автори са част от темите в изложбата, която продължава до 16 февруари. 

В експозицията участват произведения от РИМ-София, Националната галерия, галериите в Казанлък, Пазарджик, Плевен, Шумен и Сливен.  Специално са подготвени и десет тактилни 3D картини за хората с увредено зрение. Артистичната визия на залите е подкрепена с фотографии и стари картички от колекцията на Христо Алексиев, "Изгубената България" и Булфото. 

Изложбата е съпътствана от албум, посветен на столицата, ще бъдат прожектирани документални филми; ще се организират представяния на книги, лекции и дискусии за историята и развитието на града. Проектът е осъществен от екипа на СГХГ, графичен и пространствен дизайн Венелин Шурелов.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ