20 Ноември 2025четвъртък00:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ударихме дъното

/ брой: 48

автор:Първан Симеонов

visibility 15415

Ударихме дъното с тази ситуация. Каквото и да постанови КС, не вярвам, че някой ще бъде убеден. И да влезе "Величие", и да не влезе, няма да убедим широката общественост, че това е правилното решение и че то не е политическо. Това е заради цялостната картина. Това ще е сумарният резултат или по-скоро липса на резултат.
Ако партия "Величие" влезе в парламента, правителството вероятно ще продължи да работи, но мнозинството му ще е много по-крехко. В това крехко мнозинство правителството все повече ще зависи от външни фактори, каквито например са "ДПС-Ново начало", а по някои теми и ПП-ДБ.
Ситуацията ще остане трудна. Единственото, което може да осмисли съществуването на правителството, ще бъде евентуално изчакването на конвергентния доклад и влизането на България в еврозоната. Това няма да е никак леко, защото влизането на България в еврозоната не е по вкуса на мнозинството от българите и това заедно със създалата се турбулентна ситуация ще одързости всякакви форми на протест, включително за оставка на правителството.
Намираме се в ситуация, която час по-скоро трябва да променим на ниво изборни процедури. Трябва оптимизация на Изборния кодекс, очевидно. Тя трябва да е много премислена и в никакъв случай да не е спешна, злорада, конюнктурна. Трябва да се седне на масата за преговори, системно звучащите формации трябва да намерят някаква формула на преговори, защото всичко това, което ни се случва, е заради хартиеното гласуване, хартиеното отчитане, демографската ситуация в страната, която не позволява в малките населени места да има грамотни секционни комисии, заради партийния живот, който прави така, че партийните квоти по места в СИК не се контролират един друг - те са фиктивни, продават се, цели комисии могат да бъдат купени.
Секционните комисии трябва да спрат да броят. Мисля си за преброителни центрове - няколко в страната. Наличието на хартия трябва да се минимизира. Проблемите с машинния вот са минимални и незначителни.
Виждам как институциите са стъписани от внезапната отговорност, която им се стовари. КС явно видя несвойствена ситуация, с която му е трудно да се справи.
Колкото повече на показ излизат нещата, толкова повече пада доверието.
В ситуацията има две рецепти - да се подходи институционално и мъдро или още по-големи слоеве от обществото да се увлекат по радикализъм.
По-големият проблем е няма ли да касираме като цяло изборите. Радикалната теза наистина звучи така. Има един голям проблем - и етичен, и политически проблем. В такива моменти се събужда питането - ако касираме изборите, по-добре ли ще стане. Очевидно е, че има основания да се мисли за цялостно касиране, но е по-добре да не се прави това, защото тази страница, за съжаление, няма да можем да я прочетем отново. По-добре да пишем следващите страници.

Пред БНР

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ