19 Юли 2025събота10:03 ч.

Снимка БТА

Правителството очаква положителни заключения от ЕК и ЕЦБ за еврото

Всички са впечатлени от съществения напредък, постигнат от България, заяви председателят на Европейския съвет Антонио Коща

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 11615

България очаква положителни заключения от докладите за въвеждане на еврото, които в момента се изготвят от Европейската комисия и Европейската централна банка, обяви министърът на финансите Теменужка Петкова. Тя участва в Investor Day - форум, организиран от Българската фондова борса.
Петкова посочи, че България е покрила всички числови критерии и през февруари тази година съвместно с управителя на БНБ Димитър Радев са изпратили до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.
"Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната", каза Петкова.
"Ние сме напът да реализираме една от стратегическите цели на нашата страна - членството в еврозоната“, посочи министърът.
Ден по-рано председателят на Европейския съвет Антонио Коща, който е на посещение в България, каза, че присъединяването към еврозоната се основава на обективни критерии. До момента всички са впечатлени от съществения напредък, постигнат от България, за изпълняване на различните критериите, каза Коща.
Очакваме през юни последните два доклада с оценка - на Европейската комисия и на Европейската централна банка. Надявам се, че оценката ще бъде положителна и ако е така, ще можем в Европейския съвет да вземем положително решение и след това финално решение от Европейския парламент, допълни Коща.  
Месец, след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро, обясни в интервю за БНР зам.-министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  - 1,95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро. Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
"Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики", каза Павлов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ