30 Април 2026четвъртък17:57 ч.

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 19094

Служебният кабинет разгръща мащабна стратегия за финансова подкрепа на транспортния сектор, чиято обща стойност (пряка и непряка) вече доближава 285 млн. евро, по изчисления на economic.bg. Секторът формира близо 12% от брутния вътрешен продукт (БВП) и е критичен за ценообразуването на всички потребителски стоки.
Основните усилия са насочени към осигуряване на ликвидност за фирмите и гарантиране на обществените превози до юни 2026 г. на фона на ценовия шок при горивата заради войната на САЩ и Израел с Иран.
По оценки на Министерството на финансите пряката помощ достига близо 100 млн. евро, което включва директни трансфери от държавния бюджет към превозвачите. Тук водещата мярка е държавната помощ за тежкотоварния сектор в размер на 50 млн. евро, за която вече е изпратена официална нотификация до ЕК. Тези средства ще се разпределят според платените тол такси от предходната година и ще осигурят директна ликвидност на тежкотоварния сектор.
Успоредно с това държавата засилва субсидирането на автобусните превози, като към вече отпуснатите 11,6 млн. евро за големите общини се добавят нови 18 млн. евро за междуселищни линии и 2,5 млн. евро за ученическите "жълти автобуси".
Така общият обем на "живите" пари, които влизат в сектора, е в размер на над 93,5 млн. евро. Вторият, още по-мащабен стълб, е непряката помощ, която действа като механизъм, оставящ огромен финансов ресурс в касите на компаниите. Общата им стойност се оценява на над 191 млн. евро.
Най-значимата мярка тук е т.нар. лизингова ваканция през Българската агенция за експортно застраховане. Тя позволява на превозвачите да спрат плащането на главницата по лизингите си до края на 2026 г., като внасят само минимални лихви.
Към този ликвиден "щит" се добавя и сериозното облекчение от замразяването на тол таксите. Като се отказа от планираното увеличение на пътните такси с екологична компонента от 1 април, което трябваше да донесе на хазната 91 млн. евро за година, държавата на практика освобождава този ресурс на превозвачите под формата на спестени разходи.
Ефектът се допълва и от облекчения достъп до кредити, при който изискваното самоучастие за малките фирми е намалено наполовина - от 30 на 15%.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ