30 Април 2026четвъртък16:56 ч.

Общественият съвет на ЦИК:

Ограниченията на СИК в чужбина трябва да се отменят

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 6756

Измененията в Закона за Изборния кодекс, които ограничават секциите в чужбина до 20, трябва да бъдат отменени от новото парламентарно мнозинство, смята Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК. Той коментира, че ограничаването на изборните права на българските граждани извън Европейския съюз е противоконституционно и в нарушение на добрите изборни практики.
"За съжаление, драмата, която всички предвиждахме с драстичното ограничаване на избирателното право на българските граждани извън ЕС, се прояви в пълната си сила и бяхме свидетели на едно доста срамно за българската демокрация явление - да бъдат лишени хората от право на глас. Един параграф в ИК може да бъде приет само за 10 минути и той да отмени несправедливостта", заяви Манов в тв интервю. 
От ЦИК съобщиха, че всички районни избирателни комисии са предоставили на ЦИК протоколите на секционните комисии с резултатите от неделния вот за повторна проверка. Процедурата е предвидена в Изборния кодекс, за да се отстранят разминаванията между първоначалното и повторното въвеждане на данните. 
До четвъртък ЦИК ще оповести резултатите от предсрочните парламентарни избори, включително разпределението на 240-те мандата на национално ниво и по избирателни райони между петте формации, преминали 4-процентната бариера. До неделя ще бъде обявен поименният състав на 52-рото Народно събрание.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ