19 Април 2024петък21:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Диагнозата на думите

/ брой: 14

автор:Альона Нейкова

visibility 590

Альона НЕЙКОВА 


Само с три странни и почти неизползвани определения успяха да опишат живота ни през изминалите 12 месеца гласуващите за "Дума на годината". И ако класираните на първите две места - "преценям" и "антиваксър", донякъде имат пряка връзка с упоритата пандемична обстановка, третата - "изчегъртване", е изключително ярък лайтмотив на политическите настроения в страната. Но всички тези изрази, взети заедно, са неподправен показател на преобладаващите мисли, вълнения и конфликти в обществото ни.

Фактът, че на преден план излезе думата "преценя", която всъщност не съществува в българския правописен речник, разкрива тоталния срив в езиковата грамотност на народонаселението ни. Колкото и да сме наясно, че употребата на този израз вече се търкаля като лаф, подмята се с хиперболизирана доза ирония и неусетно се превръща в сленг, използването му като диалектна форма си остава истинска, макар и все още не докрай осъзната, беда за всички нас.

Съвсем разбираемо, коронавирусът и присъщите му последици се превърнаха в клеймо не само за българите, но и за целия свят, засегнат от кризата, причинена от заразата. Но явно само у нас "антиваксър" до такава степен беляза всекидневието ни, че неизбежно се отрази и на данните за напълно ваксинираните (едва 28 на сто - най-ниският процент в ЕС).

На думата "изчегъртване" пък не само бе вдъхнат нов живот, но тя се сдоби и с неподозирана доскоро политическа конотация. Неуморното гласуване на българите, които на три пъти трябваше да отидат до урните, за да се появи поне лъч надежда, не просто доведе до желаната промяна. Но и показа, че всяка власт, дори най-бетонираната, за щастие, има край.

Харесва ли ни или не, тези изрази не само нахлуха като неочаквана зараза в нашата реч, но и станаха символ на времето. И само то ще покаже дали ще успеем да се излекуваме от тях.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ