15 Юли 2025вторник01:57 ч.

Снимка Национална галерия

Дуети с абстракции създава Юлиан Вебер

Известният немски хореограф "танцува" с картини в Националната галерия Квадрат 500

/ брой: 87

автор:Дума

visibility 709

Националната галерия представя "Дуети с абстракции" - хореография и изпълнение Юлиан Вебер, на 9 май от 19 до 21 ч. в Квадрат 500 в София. Проектът на немския хореограф води началото си от 2021 г. Той е обвързан с произведения на изкуството от колекциите на музейните институции, в които авторът избира да работи и представя своите забележителни танцови пърформанси.

След работата му с произведения от колекцията на Московския музей за модерно изкуство, Вебер избира да "танцува" с творби от представителната експозиция на Националната галерия - картините "Стъклената кана" (1933) от Иван Ненов (1902-1997), "Прозорец" (1969) от Найден Петков (1918-1989) и кинетичната скулптура "Каприз" (1982) от Лин Емери (1926-2021).

Селекцията на Юлиан Вебер ще бъде специално експонирана в панорамната зала на Квадрат 500. Там той ще взаимодейства с творбите "на живо", съвместно с музикантката Ику - Йоханна Одерски.

"Дуети с абстракции" не следва класическата драматургия с наратив, начало и край, а пресъздава откривателско пътешествие, в което на фокус са физическото, соматичното и сетивното изследване на концепцията за абстракцията във визуалните изкуства. Избраните от Вебер произведения са пример за различни подходи към нея и я третират, включително от историческа гледна точка.

Представлението създава ситуация, в която формалността в абстракцията се сблъсква с живо тяло, което се опитва да комуникира с нея, да привлече вниманието й, да флиртува, да бъде интимно с нея. Заради рестрикциите на музея това тяло не може да докосва артефактите, а тази невъзможност създава градус и енергия, които задвижват танца между тях със силата на копнеж.

Юлиан Вебер е хореограф, танцьор, визуален артист и дизайнер. Учи скулптура във втория по големина университет за приложни изкуства в Германия, хореография в HZT, Берлин, както и в "Theaterschool" в Амстердам. Работите му са свързани преди всичко с темата за пространството и взаимодействието между тяло, обект и движение. Носител е на редица отличия, сред които и на Berlin Art Prize (2015). Юлиан Вебер е съосновател на галерията за танц и пърформанс "New Fears" в Берлин.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ