ДПС плаши с етнически бунт заради майчиния език
С над 9200 са намалели за 7 години учениците, желаещи да учат турски, сега са 10 612
/ брой: 219
Нови заплахи за етническо напрежение в страната отправи ДПС, след като депутатите от просветната комисия в НС отхвърлиха предложението на Лютви Местан в новия закон за училищното образование да се запише, че майчиният език е задължителен предмет и се изучава 4 часа седмично. Има вече напрежение сред родителите, които искат децата им да изучават майчин език, и отговорността за това, което ще следва, няма да е моя отговорност, заяви Лютви Местан. По думите му отношението на ДПС към предложения текст определя отношението на партията към целия закон и неговата демократичност.
Депутатите приеха текста на вносителя - МС, че в училище може да се изучава майчин език, като учебните програми, включително броя часове, се утвърждават от просветния министър. Местан определи това като дискриминация и заяви: "Ние ще докладваме в нашата централа, ще обсъдими и ще излезем с официално заявление. Ще решим има ли смисъл да останем повече в обсъждането на този закон. Оттук нататък отговорността за това, което ще стане, е на мнозинството и на министър Сергей Игнатов".
Според депутата от ДПС, не било вярно, че по Конституция в България няма етнически малцинства, защото сме подписали Рамковата конвенция за малцинствата. Еднонационално не означава етнонационално, не сдържа той емоциите си. Според действащия Закон за народната просвета майчин език се изучава във формата на свободно или задължително избираем предмет 3 часа седмично. Местан е уверен, че Игнатов няма да намали броя на часовете, но някой следващ министър можел да ги сведе до един. Аз съм казал, че нямаме по Конституция режим за признаване на национални малцинства, репликира Игнатов. Ако имаме трима малтийци, ще си внесем четвърти да им преподава, щом майчиният език ще е задължителен, оспори той искането. Министърът бе категоричен, че правото за изучаване на майчин език е абсолютно гарантирано у нас. То обаче не може да се превръща в принуда, смятат от ГЕРБ и Коалиция за България. Според лявата депутатка Валентина Богданова не може законът да урежда броя часове за майчин език, защото това не се прави за никой друг учебен предмет, а задължителните предмети са еднакви за всички ученици от I до ХII клас. Ако майчиният стане задължителен, трябва да се осигури изучаване и на арменски или на иврит, а какво правят в това време децата, за които майчиният е български, добави тя.
ДУМА попита зам.-министър Милена Дамянова колко деца учат сега майчин език. Според официалната справка, изпратена от МОМН вчера, турски като майчин са пожелали да изучават 10 612 деца. През учебната 2004-2005 г. са били 19 868, т.е. за 7 години желаещите са намалели с над 9200. Ако всички деца с турски произход бъдат накарани насила да учат майчин език, броят им в училище ще е много по-голям. 216 са арменчетата, които учат майчин език, преди 7 години са били 215. Иврит изучават по избор 177 деца, арабски - 36. Общо 11 068 са децата, обучавани на майчин език в училище. Преди 7 години са били 20 137.
ДПС не за пръв път плаши с етнически размирици заради майчиния език. В предишно заседание на комисията депутатът Хамид Хамид обяви, че ако НС не приеме искането на ДПС, започват бунтове, пред които тези на Орлов мост ще са като вечеринка.