Дойде време да се действа!
Време е правителствата да гарантират сигурността на журналистите, реши Комитетът по правата на човека към ООН
/ брой: 245
Джим Бюмела,
президент на Международната федерация на журналистите
27 септември ще остане в историята като ден, в който Комитетът по правата на човека към ООН прие за първи път акт, утвърждаващ журналистическата сигурност като основен елемент на свободата на изразяване. Резолюцията бе внесена от делегациите на Австрия, Бразилия, Мароко, Швейцария и Тунис, получи подкрепата на 60 други делегации и бе приета без гласуване.
Въпреки че чрез своите структури и специализирани агенции Организацията на обединените нации е приела досега многобройни резолюции и декларации за сигурността и защитата на журналистите, основният въпрос си остава тяхното изпълнение и липсата на механизъм правителствата да бъдат задължавани да санкционират безнаказаността.
Тази нова резолюция пренася борбата в Съвета по правата на човека към ООН и създава условия за засилен натиск върху държавите, които не желаят да спазват задълженията, произтичащи от международното право.
Международната федерация на журналистите с помощта на своите съюзни членове, по-специално в Африка, успешно лобира и успя да смекчи първоначалната опозиция на правителствата да се обединят в полза на предложението. Така че нашите усилия не останаха напразни.
Съдържанието на резолюцията е голяма крачка напред. Тя включва задължение за приемането на нови законодателни мерки, повишаване осведомеността на съдебната власт, на правоприлагащите органи и на армията, както и на журналистите и гражданското общество спрямо човешките права и хуманитарните задължения, ангажименти, мониторинга и огласяването на нападения и актове на преследване на журналисти, а така също задължението да се отделят необходимите средства за разследване и наказване на подобни деяния.
Държавите следва да приемат "програми за защита, изхождащи от местните потребности и предизвикателства, включително мерки за индивидуална защита на застрашените лица, както и да заимстват от други държави успешно приложените практики", сочи резолюцията.
Друг пробив е задължението на Върховния комисар по правата на човека, както и на Специалния докладчик по защитата и насърчаването на правото на свобода на изразяване, да подготви доклад относно добрите практики "за защита на журналистите, предотвратяване на нападения, както и борбата срещу безнаказаността при нападения срещу журналисти". Държавите и другите заинтересовани страни могат да сътрудничат при изготвянето на доклада, който ще бъде представен на 24-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека.
Пробният камък обаче е дали държавите ще приложат добросъвестно резолюцията, за да не остане тя само на думи. Но несъмнено е налице подновен динамизъм от страна на международните институции да поддържат пламъка на резолюцията, нещо, което отдавна е приоритет на МФЖ и националните съюзи по света. Наскоро посетихме председателството на Общото събрание на ООН. Тази визита сложи началото на глобална кампания правителствата да поставят сигурността на журналистите на първо място в дневния си ред.
Тези дни в Сомалия бе обезглавен още един журналист. Това брутално убийство - 15-ото през тази година на журналист в тази страна - е сигнал, че е дошло време да сложим край на обичайното говорене и да предприемем ефективни действия.
(Словото на Бюмела е публикувано в сайта на МФЖ)
Свободата на печата е застрашена на много места по света. Журналистите редовно биват заплашвани, изнудвани или малтретирани и това поражда атмосфера на страх, застрашаваща свободата на пресата от Латинска Америка до Югоизточна Азия. Престъпни шайки, паравоенни групировки, наркотрафиканти и улични банди редовно тероризират журналисти. Днес най-големите заплахи за свободата на печата са по-коварни в сравнение с тези от пpедното поколение, защото целят създаване на атмосфера на страх и автоцензура чрез системно насилие и арести на знакови фигури.