Доц. Кунчев: Тенденцията е добра, но не всичко е преминало
Тенденцията е сравнително благоприятна, но проблемът с пандемията от COVID-19 не е решен. Това коментира доц. д-р Ангел Кунчев в интервю за БиТиВи. Главният държавен здравен инспектор не скри, че се притеснява от психологическата настройка на част от българите, че всичко е преминало. Не бива да изпадаме в ситуация да изпуснем нещата, категоричен бе той. По думите му търси се баланс при отпускането на мерките. Важно е да се носят маски, да се спазва добра лична хигиена, да не се допуска струпване на много хора, припомни д-р Кунчев.
Според него отварянето на детските градини ще е глътка въздух за родителите, но няма да е лесно. Най-много гледаме да пазим социалните домове, защото там рискът е много голям. Хората, които контактуват с много хора, също може да са преносители на зараза. При положителен случай, ще се карантинира. След това ще се дезинфекцира, но и ще се правят изследване. Рискът за децата е малък. Трябва да се спазват правилата, повтори д-р Кунчев.
Детските градини няма да започнат на 100%. Групите ще са малки. Едно 30-40% от родителите няма да пуснат децата си, коментира още той.
По отношение на отварянето на фитнес-залите, Кунчев коментира, че ако се спазва физическото отстояние, спазва се добра хигиена и се прави редовна дезинфекции, няма да е проблем. От това, как се развиват нещата, ще решим дали да се отворят, разкри държавният здравен инспектор.
Според него към момента ситуацията е динамична. Има болници у нас, в които няма къде да се приемат пациенти. Ситуацията в село Ясеновец също се усложнява. Там регистрирахме 13 болни. Може да се стигне до затягане на мерките, поясни главният здравен инспектор.
Трябват ни още малко наблюдения на вируса. COVID-19 се развива по-различно от очакваното. Продължаваме да намираме хора, които са преболедували, но не развиват имунитет. Очакваме през есента вируса да отстъпи място на ентровирусите. Очаквам, че в началото на зимата ще има нова циркулация на вируса, прогнозира доц. Кунчев.
Според наблюденията му патогенността на вируса малко намалява. Агресивността му отслабва при всеки следващ заразен. Прогнозата ми е, че ще имаме едно лято с по-малко ентероколити, тъй като се научихме да спазваме по-добра лична хигиена, каза още доц. Ангел Кунчев.
Оптимист съм, че през юни карантината няма да я има. Първата стъпка ще е на регионално ниво, след това и в целия свят, коментира развитието на ситуацията доц. Кунчев. И добави, че животът трябва да продължи. Нормалното развитие е бариерите да паднат, но е нужно да има добра система на контрол, за да хващаме по-рано заразените, обобщи д-р Кунчев.