Документите за Пловдивския панаир отиват в прокуратурата
Кметовете на Пловдив и Варна бойкотираха заседанието на временната комисия в НС
/ брой: 21
Всички събрани до момента документи, свързани с акциите за Пловдивския панаир, ще бъдат представени на прокуратурата. Това реши вчера временната парламентарна комисия по казуса. Депутатите трябваше да изслушат кметовете на Пловдив и Варна, но те бойкотираха, въпреки че бяха поканени. В заседанието участваха само двама представители на общинската администрация в Пловдив.
Комисията трябваше да проучи фактите за поемането на контрола на Международния панаир. В края на миналата година община Пловдив прие община Варна да прехвърли своя дял от 29% от панаира в дружеството на Георги Гергов, което дава възможностт той да получи пълния контрол.
Сред фактите, които временната комисия трябваше да установи, са отказът на държавата през 2016 г. от 49,63 на сто от акциите на панаира и прехвърлянето им на Общините Пловдив и Варна, неизпълнението на решението на Общинския съвет във Варна за връщане на акциите на държавата, апортът на варненския дял в дружеството "Пълдин Туринвест" АД, с което се осигурява пълно овладяване на Панаира, решението на Общинския съвет в Пловдив от 19 декември м.г., с което се позволява извършване на апорта от страна на Община Варна. Депутатите трябваше да разнищят и бламирането на две извънредни сесии от страна на ГЕРБ и съветниците на Георги Гергов и възможността Панаирът да бъде обявен за групов паметник на културата с цел предотвратяване на възможността за унищожаването му като такъв.
Заседанието на комисията продължи 2 часа. Членовете й решиха да изготвят и приемат доклад въз основа на събраните факти. Ако той бъде готов, има вероятност да бъде гласуван днес в пленарната зала.
Според депутата от "БСП за България" Румен Гечев цялата сага около панаира представлява добре сформирана ОПГ - Организирана приятелска група. По думите му схемата била инициирана от Бойко Борисов. "Кметът на Пловдив се измъкна по терлици, шофьорът на рейса на Пловдив идва, колеги от отдели идват, а на Варна - не изпрати дори и чистачката", коментира Гечев. Според него в тази нелогична схема трябва да се намеси прокуратурата. Как може един кмет така да си разиграва коня и да прави каквото си иска, недоумява Гечев.
Общината се опитва да си измие ръцете, ядоса се депутатът от БСП от Пловдив Иван Петков. "Категорично сме против Пловдивският панаир да бъде частна собственост. Той е национално богатство. Затова от трибуната на Народното събрание преди месец сигнализирахме обществеността, че общинските съветници на ГЕРБ са готови да продадат това национално богатство", заяви той. Петков призова за сетен път главният прокурор Иван Гешев най-после да направи проверка по казуса.
Скандалът, който се вихри от години, се задълбочи през ноември м.г., когато бизнесменът Георги Гергов придоби акциите на община Варна в капитала на "Пълдин туринвест" и стана мажоритарен собственик със 79% от дяловете в Панаира. Новината прововокира сериозно гражданско недоволство в самия град, което не беше потушено от предложението на Гергов да дари на общината площ в панаира и там да бъде изградена нова опера. Тази схема и това предложение не са нови, след като Георги Гергов се опита да ги приложи и през 2017 г., но намеренията му бяха осуетени.
На 19 януари т.г. Агенцията по вписванията отказа да регистрира решението на Общото събрание на "Пълдин туринвест" за увеличение на капитала му с акциите на Варна в Пловдивския панаир в размер на 29%.