16 Юли 2025сряда03:51 ч.

Докторе, колко струва?

/ брой: 19

автор:Аида Паникян

visibility 3256

Аида ПАНИКЯН


Във филм, от онези с предизвестен щастлив край, тексасец неочаквано наследи малко кралство в Европа. Щом встъпи във владение, установи, че кралският дворец се нуждае от ремонт и, поправяйки туй-онуй, попита местната управа защо имотът е занемарен. "Няма средства, но не се безпокойте, още днес ще повишим данъците", отговориха местните. 

Най-лесно е в обществен сектор, където не достигат средствата, да бъдат вдигнати данъци и такси. Доста по-трудно за управниците, но и значително по-справедливо за данъкоплатците, е да се оптимизират приходите и разходите. Т.е. най-напред да се потърси начин с наличните средства да бъдат "запушени" дупките в бюджета. Така, както правят хората, които преживяват с минимална заплата или минимална пенсия и трябва да продължат да купуват двойно по-скъпи стоки и услуги. 

Лекари откриха тази "ниша" в увеличаването на потребителската такса (стр. 2). Възможно е управляващите да ги чуят и да я вдигнат. Така ще бъде най-лесно. Нищо, че минималната заплата нарасна два пъти по-малко от темпа на инфлация.

Но дали преди тази стъпка не е възможно да се направи друго? Да се види как около 1 милион здравнонеосигурени да влязат в осигурителната система, например.

Да се следи доколко държавата плаща вноските на деца, ученици, студенти (български и чуждестранни), държавни служители, лишени от свобода, бежанци и пр. Защото често се оказва, че най-несъвестният и некоректен платец на здравни осигуровки е именно държавата.

Вдигне ли се потребителската такса в извънболничната помощ, ще се вдигне и в болничната - там, където се доплаща най-често (след лекарствата!) за медицински услуги. Но повишената потребителска такса в болниците едва ли ще намали и с 10 стотинки доплащанията.

Естествено, нещата винаги имат две страни. 

Безспорно потребителска такса за посещение на лекар трябва да има! Тя е своеобразен знак за споделен ангажимент към собственото здраве. Средствата от нея не потъват някъде, а подпомагат лекарските практики да си набавят неща, които са невидими за пациентите - хартия и мастило за принтер, химикалки и още десетки консумативи за всекидневна работа, които струват немалко. Особено ако през лекарския кабинет месечно преминават 700, 1000, че и повече пациенти. 

Да, от началото на 2012 г. потребителската такса вече не е обвързана с минималната заплата. А от 2014 г. пенсионерите плащат 1 лев,  останалото на личните лекари "доплаща" държавата. Дали го прави редовно?

Потребителската такса е поредната уязвима за обществото тема. Увеличението й ще накара ли повече млади медици да станат общопрактикуващи лекари? Ще компенсира ли недостатъчно остойностените профилактични прегледи? Ще накара ли повече здравноосигурени да ходят на профилактични прегледи? 

Въпросите май станаха повече от отговорите. Към тях ще прибавим и този: Докторе, колко струва?

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ