19 Октомври 2024събота16:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Докога скандали с ректора в Свищов?

Предизборно за битуващото беззаконие в държавната Стопанска академия в Свищов

/ брой: 104

visibility 4224

Игнат Папазов
юрист и икономист, преподавател по счетоводни и финансови науки

Отдавна е публична тайна, че ръководството на Стопанската академия (СА) "Д. Ценов" - Свищов, освен с нелегитимност, се проявява в оставащото до новите ректорски избори време и като безсрамен спекулант с държавни субсидии за редовно обучаваните във вуза студенти. Разработеният за целта "механизъм" предполага подаване на фиктивна справка в МОН за броя студенти в редовна форма на обучение, която не отговаря на действителното положение. Наличието на т.нар. мъртви души - за целите на бюджетната измама - се прави, тъй като броят редовни студенти във вуза е крайно недостатъчен за получаване на полагаемия се размер държавна субсидия.
Издръжката на редовен студент е около три пъти по-висока от тази на задочен или попадащ в графата "облекчен режим на обучение". Затова

незаконното академично ръководство

допълва недостигащия брой редовни студенти с тези, които са в задочна и облекчена форма на обучение - до достигане на нужното количество от обучаващи се, чрез което се претендира за държавна субсидия за издръжка. Тази, меко казано, некоректно подавана към МОН информация носи белезите на неоснователно обогатяване в условията на интензивна конкуренция между държавните вузове за брой обучавани и за качество на образователните програми. Приличната разлика в паричните средства, които в крайна сметка се получават за всеки учащ се в СА, вероятно потъва в нечии джобове. Нека уточня, че за един семестър парите, които държавата дава за един студент, са около 1000 лева за редовна форма на обучение. За задочна и с облекчен режим - почти наполовина по-малко. Смущаващото тук обаче е друго...
Изправени сме пред поредния целенасочено поддържан абсурд - понеже редовно обучаващите се са крайно и обидно недостатъчни за академичен град като Свищов, в измамната схема се вписват задочни студенти. Катастрофичната ситуация се илюстрира от тъжния факт, че от 8 блока в Студентския град функционира само един, останалите 7 са затворени. Тъй като тревожната тема за подвеждането на МОН я поставям поне за трети път, заявявам, че лично мога да посоча поне две имена на студенти, представящи се за редовни, а инак обучавани по плана на задочниците. След което, воден от неписаното правило "зад малката липса се крие голяма злоупотреба", се поставям в правно очакване и поглед към компетентната прокуратура. От студентските си години съм запаметил трайно, че наред с всичко останало съществува и термин "самосезиране".
В същото време

българското държавоподобие

услужливо, дори бих добавил - престъпно бездейно, игнорира и толерира фрапантния факт, че ръководството на академията в Свищов е абсолютно нелегитимно - незаконно. Нелегитимността се простира и върху Общото събрание на вуза, което включва лица в пенсионна възраст, които нямат право на глас съгласно КТ и международната правна норма - Директива 2000/78/ЕО от 27 ноември 2000 г. Порокът на активната академична легитимация е заложен изначало в структурата на Общото събрание, явяващо се работодател на ректора. Негов зам.-председател е проф. Андрей Боянов Захариев, осъден за конфликт на интереси, с последно произнасяне на ВАС през януари 2012 г. Така Захариев е и със спорен трудово-правен статус поради факта на съдебната му санкция. Тя го поставя под хипотезата на дисциплинарния състав на чл. 187, т. 8 от КТ. Той разписва прекратяване на трудовото правоотношение с лице, което уронва доброто име и престижа на работодателя.
На сайта на Стопанската академия към момента - непосредствено преди ректорските избори - целенасочено не се публикува списъкът на членовете на Общото събрание, тъкмо поради доказуемото участие в него на 14 хабилитирани преподаватели в пенсионна възраст, както и на няколко докторанти, чието обучение в академията е отдавна преустановено, но им е вменено право на изборен вот. Целта е една - да не бъдат засечени и компрометирани. Техният статус, включително на зам.-ректора Любен Кирев и на финансовия мениджър Георги Герганов (и двамата професори), е в нарушение на чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда и Директивата на ЕС. Кирев и Герганов са лишени изначало от материална компетентност и представителна власт, тъй като са сред преподавателите, навършили пенсионна възраст  - 65 години за професори и доценти. В тази връзка те НЯМАТ право да заемат управленски административни длъжности във вузовете. Това означава, че всички документи, подписани от тези двама души, са нищожни - по смисъла на административното право.
Около формирането на новото Общо събрание на академията възникват два съществени и прелюбопитни въпроса:
Първият, на какво основание лицето Величко Адамов Йонов конституира с подписа си новото Общо събрание на СА (че се и "промъква" в него) седем дни след навършване на пенсионна възраст - в абсолютно нарушение на чл. 328, ал. 1, т. 10, във вр. с чл. 67 от КТ?
Вторият, какво прави сред списъчния състав на хабилитираните преподаватели един друг странен субект - т.нар. доцент от катедра "ФК" и изпълнителен директор на "ОЗК" Александър Личев? Този индивид е все още с неоповестен и неясен трудово-правен статус във вуза и учебно-преподавателски хорариум, осигурителен статус, и главното - ангажираност в учебния процес. Всъщност някой от колегията да го е виждал?! Вписването му в ОС при изнесените проблеми около академичната му заетост е най-малкото несъстоятелно и той трябва да бъзе изваден от списъка с цел намаляване на административните пороци при провеждане на ректорския избор във ВУ, който предстои.
Студентите дори не предполагат, че в един момент получените от тях дипломи за завършено висше образование могат да се окажат нелегитимни. Разбира се, те самите не могат да носят наказателна отговорност за това - такава носят длъжностните лица, издали и заверили дипломите като официален документ.
 Нека стане още веднъж ясно, че Величко Адамов попада под санкционните разпоредби на Закона за развитие на академичния състав и Закона за висшето образование. В обемистия му "авторски" труд е

безспорно установено плагиатство

Преписвано е от френския финансист Жорж Депаленс. Преди това Адамов има още два опита да стане доктор на икономическите науки - първият бил през 1999 г., а вторият - през 2001 г. И в двата случая Висшата атестационна комисия  отхвърля кандидатурите му заради констатирано преписване, без дори да бъдат цитирани правилно първоизточниците на "уникалния" труд.
 При последния опит да придобие престижна титла през май 2012 г. Адамов извърши куп нарушения преди произнасянето на журито по доктората му. Фрапиращо впечатление прави фактът, че трудовете, с които Адамов претендираше да стане професор, не са депозирани по установения ред и предварително в Държавната библиотека "Кирил и Методий". Едното от заглавията, внушаващо на академичната общност съвременни научни приноси, е от далечната 1988 г. Отделно от това, рецензиите на т.нар. жури изглеждат като изготвени "под индиго", единствената разлика са подписите на рецензентите. Няма данни двама от рецензентите, които изрично трябва да са от чуждестранни вузове, да са преминавали граничен пункт и да са взели участие в производството на Адамов в професор. Кодовете на заглавията, представени от Адамов за научен принос към доктората му, не съответстват на установената международна кодификация за книги, а за учебни помагала. Изводът е, че Адамов дори не е професор в буквалния смисъл на понятието, понеже професурата му, освен, че е забулена в тайнство,  е защитена при тежки нарушения на процедурата. Които изрично изискват спирането й от министъра на образованието. Спиране обаче тогава не бе разпоредено. Нещо повече, ден преди фиктивната защита на Адамов в академията пристигна на гости тогавашният министър на МВР Цветан Цветанов, което всъщност легализира и легитимира нарушенията около професурата на плагиата.
 Обстоятелствата около администрирането на Стопанската академия и към момента сочат, че Величко Адамов е приравнил своя почетна професорска титла с академичната длъжност "професор", което

грубо нарушава закона

за академичното развитие. Противоправните действия са наложени през есента на 2011 г. последователно на Факултетния съвет на факултета "Финанси" и на Академичния съвет. А тъкмо като човек, присвоил  незаконно длъжността "професор", Адамов от септември 2011 г., та до май 2012 г. заверяваше документи на вуза, носещи белезите на индивидуални административни актове. Включително дипломи и заповеди за провеждане на конкурси за доценти и професори, които могат да се считат за недействителни. Този тежък порок се прехвърля върху всички, придобили академична длъжност за споменатия период - т е. те са нелегитимни.
И още нещо - заверените от Величко Адамов дипломи за завършено висше образование попадат под ударите на чл. 308, ал. 1 от Наказателния кодекс - деяние, съставомерно на документно престъпление. Да добавя, че Адамов не може да работи във вуза по принцип - поради констатираното му плагиатство. Наред с това, той би следвало да възстанови на СА парите за заплати, с които неоснователно се е обогатил - въз основа на неправомерно придобитите през годините степен "кандидат на икономическите науки" и званията "доцент" и "професор". Важен момент е също, че незаконният плагиатстващ ректор носи регресна отговорност по реда на чл. 227 от КТ спрямо работодателя и в негова тежест се вменява задължението отново да възстановява суми - във вида на обезщетения и акцесорни лихви по изгубени във връзка със съдебната отмяна на негови незаконосъобразни актове трудови дела. Само по това "перо" плагиатът Адамов дължи на работодателя около 50 000 лв. по поне 40 трудово-правни спорове. Въпросът оттук насетне е кога най-сетне ще се конституира взискател по събиране на разпилените от недалновидното управление парични суми. Впрочем... същото важи и за утвърдените в рамките на незаконния му статус други професори и доценти от академията. Нека към тях добавя зам.-ректора Кирев и финансовия мениджър Герганов, които дължат на висшето училище сумите, с които са се обогатили от навършването на 65 г. до  отстраняването им от академичното ръководство поради тежкия порок на представителството им.
  Eдна стара латинска сентенция гласи: "С прекратяване на причината се прекратява следствието от нея". Нека тя се превърне в мото на предстоящите избори за ректор на Стопанската академия "Д. Ценов", като за миг не напуска съзнанието на преподавателите и служителите, унижавани и омерзени от безчинствата на досегашната плагиатско-пенсионерска "колегия", носеща гръмкото и пропито с фалш название "ректорско тяло" на академията!

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1271

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1246

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1764

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1299

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1313

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1539

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1481

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1710

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1523

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1262

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ