26 Април 2024петък10:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Докога ще се правите на глухи и слепи?

Властта вдига стипендиите във вузовете, научните организации пак са ощетени

/ брой: 225

автор:Велиана Христова

visibility 776

Как тази власт едно нещо не свърши в полза на науката! МОН предлага на Министерския съвет изменение на постановлението за студентските и докторантските стипендии, което предвижда от втория семестър на тази учебна година студентите да получават минимум 85 лева месечна стипендия (вместо 70-те лева досега) и максимум 180 лева при 150 в момента. Прекрасно. Само че, първо: в доклада на министър Красимир Вълчев към проекта се говори за стипендиите за студенти и докторанти, но текстът за размерите на стипендията се отнася изрично само за студентите, не става ясно имат ли нещо общо с това докторантите, чиято стипендия сега е 600 лева. 

И, второ - откъде ще се вземат парите за по-високи стипендии. Според министъра "със Закона за държавния бюджет за 2021 г. е предвидено увеличение с 6 милиона лева на субсидията на държавните висши училища за стипендии на студентите и докторантите". Само че няма ни дума за увеличаване на субсидията за стипендиите на докторантите в научните организации като БАН и Селскостопанската академия. От поне 15 години учените поставят въпроса за издръжката и стипендиите на докторантите в БАН, които по закон трябва да се получават целево, но на практика това не се случва, законът се нарушава от самите правителства. Средствата за издръжка на докторантите академията заделя от общото си финансиране, което е недостатъчно, особено от 2010 г. насам, след погрома, нанесен върху науката от тогавашния министър на ГЕРБ Симеон Дянков. За издръжката и стипендиите на докторантите академията през 2019 г. е отделила 2,23 милиона лева. Да не говорим, че в академията се обучават и правят курсови и дипломни работи немалко студенти, парите за които се получават във висшите училища.

Според отчета на БАН за 2019 г., 82,2 на сто от субсидията й отиват за ниските заплати и осигуровки на учените. Фактически за цялата научна дейност, за материалната база на лабораториите и за всички останали разходи академията разполага с едва 10,8 на сто от държавната субсидия. Никоя друга държава в ЕС не се отнася така към научните си академии, които са финансирани със суми над 20 пъти по-високи от бюджета на нашата БАН. Затова и кандидатите за докторантура у нас намаляват. Терминал 2 е предпочитаната дестинация, но след още някоя година млада смяна в науката у нас просто няма да има.  

За 2021 г. БАН получава с около 12 милиона лева повече от тази година, които няма как да покрият дори само увеличението на минималната заплата, да не говорим за 10-процентния ръст на заплатите в публичната сфера. За да се изпълни това увеличение и да остане поне нещо за работа, трябват минимум още около 11 милиона лева, алармира БАН в писмо до всички народни представители. И представете си - за второто четене на бюджет'2021 депутатите от БСП са внесли предложение за тези пари, но то директно е отхвърлено от мнозинството в комисията. Явно, всички поправки при второто четене нямат никакво значение - от доклада на бюджетната комисия се вижда, че всяко предложение, което не е на Дариткова и групата на ГЕРБ, неизменно е предварително отхвърлено. Парламент за самообслужване на мнозинството. 

Никой обаче не е реагирал на текста, че вузовете и БАН влизат в публичните институции, на които до декември догодина ще се дават само 95% от субсидията. Останалите 5% - евентуално през декември, ако не се е влошило бюджетното салдо. А има всички основания да се предвиди, че то ще се влоши при тази пандемична криза.  

При това положение какъв ръст на докторантските стипендии?! И за какво повишено качество на обучението заради по-високите стипендии бълнува МОН? А става дума за първенеца на науката у нас БАН, която дава над 50% от международно признатата по качество научна продукция на България! Е, наистина няма такава държава!

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ