17 Септември 2025сряда05:39 ч.

Догановите кахъри на Америка

/ брой: 185

автор:Юри Михалков

visibility 4163

Логично бе сензационната среща на американския посланик у нас Ерик Рубин с Ахмед Доган да бъде разглеждана през вътрешна призма. Но за срещата може да се направи и външнополитически прочит.
Американски посланик не отива току-така на крака в централата на една партия, чийто почетен председател и без това стъпва там много рядко. В геополитически план Щатите се интересуват от България заради Русия, дали се увеличава или не нейното влияние, смята издателят и историк Димитър Иванов. Знае се, че това влияние минава през енергетиката. Знаковата среща в централата на ДПС стана буквално дни след новината, че Ахмед Доган е купил ТЕЦ "Варна". Иванов е убеден, че Доган има чисто бизнес интереси от такава среща, след като последните години се занимава с енергетика и най-вече с газ. И нищо чудно наистина да е чул от посланика интересни идеи за бизнеса си.
Но Ерик Рубин е политическо лице и много вероятно е да е предложил втечнен американски газ за новата придобивка на почетния председател - примерно през Александруполис. Или пък разширяване на капацитета на ТЕЦ-а, а защо не и изграждане и на терминал във варненското пристанище за газа от САЩ. А всичко това утре може да стане и част от бъдещ газов хъб.
Така ще бъде обезсмислена тръбата с руски газ от "Турския поток" през страната ни, съответно няма да "тече" и руско влияние.
И не е далеч от ума, че ако Доган е кроял планове с руски газ, Рубин да се е появил в централата, за да му скръцне със зъби - да забрави тези планове. И дори недипломатично да е тропнал по масата. Нищо че от снимката видяхме три усмихнати лица - на Карадайъ, Доган и Рубин. Като добавим проруската причина, използвана от Доган за отстраняването на Лютви Местан, както и удостояването му с руска награда, логично е да допуснем, че целта на Рубин е била Ахмед Доган да бъде държан в американска орбита.
По същата причина дипломатът най-вероятно е показал на домакините, че трябва да работят и срещу проекта "Белене" - било в опозиция, било в бъдеща коалиция. И не само защото реакторът там е руски, а и защото око на проекта е хвърлил Китай. А той вече е зачислен сред враговете на САЩ.
 Иначе от чисто вътрешнополитически аспект срещата наистина може да се тълкува като жълт картон за Борисов. Но като директор на Института по теория и практика на лидерството Димитър Иванов вижда някои важни нюанси в мотивацията на отделни лица. "Контузеният" Борисов отидe в САЩ, за да търси подкрепа и най-вероятно американците ще го потупат трансатлантически по рамото. Само че в София, в централата на ДПС, пак те му подложиха динена кора. Американците си водят своята игра, обобщава още университетският преподавател Димитър Иванов. За него няма да е учудващо, ако неизбежният червен картон за Борисов разчисти пътя за амбициите на "верния американец" Цветан Цветанов, че може да седне в премиерското кресло до края на мандата на ГЕРБ.    


 

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ