28 Април 2024неделя02:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Днес Монголия, утре - Конго?

/ брой: 6

автор:Деси Велева

visibility 62

За първи път българско знаме се вее на най-южната точка на света. Това стана точно 100 години, след като първите хора стъпиха на Южния полюс. А може би щяха да са нужни още 100 години, ако се разчиташе българската държава да има някаква роля в осъществяването на този акт. Оказа се, че националният символ на страната ни успя да достигне за първи път до самия полюс благодарение на... монголски учен. Абсурдно, но е истина - трикольорът на България на практика бе забит на най-южната точка на планетата от човек, чието име дори е трудно да произнесем - Лхамсурен Дугержав.
Излиза, че пътешествието на проф. Пимпирев е почти толкова трудно, колкото и пътуването на Амундсен и Скот. Те са се борили с метеорологичните условия, професорът днес преодолява незаинтересоваността на властта. Нелепо е тъкмо страна като Монголия да може да си позволи спонсорство на учени, а България да не може. За пореден път ставаме за смях, в очакване някое друго начинание с родно участие да се осъществи например с помощта на Конго. Парадоксалното в случая е, че родният учен е подпомогнат не от някоя заможна държава с мастито присъствие в различни експедиции, за да можем да сведем поглед със свян и да признаем, че не сме толкова богати като тях.
Може би, ако Христо Пимпирев беше тръгнал самоволно на ексцентрично пътешествие за собствени развлекателни цели, щеше да е оправдана липсата на активност и средства от страна на държавата. Тя не за първи път отмества очи от български експедиции от южния континент, а учените ни разчитат да стигнат до него благодарение на други братски държави. В случая все пак професорът с несъмнен авторитет носи не какво да е, а българския флаг. Затова е направо скандално изпод тази новина да се промъква другата - че сам си е намерил спомоществовател, който гордо може да се похвали, че е пратил трикольора ни "на края на света".

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ