28 Септември 2025неделя04:49 ч.

Днес е Ивановден

Св. Йоан Кръстител бил връстник на Христос

автор:Дума

visibility 1324

На 7 януари отбелязваме Ивановден и отдаваме почит на Св. Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Според легендата той е бил връстник на Христос, син на Захари и Елисавета, а самият Архангел Гавраил избрал името му.

Йоан водил аскетичен живот на бреговете на река Йордан, носил груби одежди от камилска вълна и се хранил с див мед и акриди. Започва да проповядва и да кръщава, след като навършва 30 години. Дава Свето Кръщение и на Исус Христос (Богоявление).

Светецът се почита като покровител на кумството и побратимството. Прието е женените семейства да гостуват у кумовете си.

През този ден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата за чудодейната сила на водата, като се къпят булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден, момите и ергените и всички именици. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, а също така гостувания и празнична трапеза.

Днес имен ден имат: Иван, Ивана, Иванка, Ива, Иво, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоанна, Йовко, Йовка, Йонка, Йончо, Йонко, Йото, Ивон, Ивона, Ивета, Ивелина, Ивелин, Иванина, Ивалина, Ваня, Ваньо, Яна, Яне, Деян, Калоян, Жанета, Жана, Жан. Да са честити!

Криза и по-голям дефицит на български плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 2631

/ брой: 179

КЗК ще глобява веригите с до 10% от оборота

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 179

ЕБВР очаква 3,2% ръст на българската икономика

автор:Дума

visibility 1799

/ брой: 179

Над 30 на сто от работодателите изпитват недостиг на кадри

автор:Дума

visibility 2153

/ брой: 179

Тръмп губел търпение с Русия

автор:Дума

visibility 1993

/ брой: 179

Зеленски бил готов да подаде оставка

автор:Дума

visibility 1950

/ брой: 179

Осъдиха Саркози на 5 години затвор

автор:Дума

visibility 1937

/ брой: 179

Накратко

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 179

Осъден!

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 179

Безотговорно

visibility 1610

/ брой: 179

Обратът на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2011

/ брой: 179

Ислямизиране чрез училището?

автор:Велиана Христова

visibility 2269

/ брой: 179

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ