09 Май 2024четвъртък06:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Димитър Зоров: Главоломно ще се свие производството на мляко

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 562

След няколко месеца главоломно ще се свие производството на мляко, прогнозира пред "Дарик" председателят на Националния съюз на говедовъдите в България Димитър Зоров, който е и млекопрерабтвател. По думите му годината е била изключително тежка за сектора, изхарчени са повече средства за запазване на здравето на работниците, а в същото време цените на суровините за изхранване на животните са скочили с 30%. Това води до големи загуби, заяви Зоров.

"Секторът е в тежко състояние. Информацията от предприятията е, че голяма част от тях са пълни с продукция, но не могат да спрат да преработват и да оставят млеката по фермите, защото те са изключително нетрайна суровина. Ако това стане, тези ферми ще фалират. Предприятията се надяват нещо да се промени в покупателната способност. Виждаме, че България се залива от млечни продукти от ЕС. Салдото на сектора е отрицателно. Ние консумираме повече продукти внос, отколкото изнасяме навън", коментира той.

Зоров съобщи, че от май насам производството спада с по 3000 тона месечно, а най-ниските стойности са отчетени през ноември 2020 г. "Около 650 хил. тона годишно е родното производство на мляко, като статистиката сочи, че в България се консумира над милион тона. Останалите са внос", поясни той.

Зоров прогнозира, че след няколко месеца се очаква главоломно да се свие производството на мляко. Той попита как ще се гарантира продоволствената сигурност в млечния сектор у нас. По думите му благодарение на средните и големите ферми, които са около 400, не е спаднало още повече производството на мляко. "Те имат огромна кредитна задлъжнялост, не могат да отстъпят назад, защото ще фалират. Във всички други ферми се наблюдават спадове от по 25-30%", каза той.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ