23 Юли 2025сряда19:46 ч.

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 11768

Към момента у нас са потвърдени над 60 огнища на шарка по дребните преживни животни, концентрирани основно в Пловдивска област. Заболяването показва необичайно висока динамика на разпространение, което поставя под въпрос начина на заразяване и ефективността на прилаганите до момента локални мерки. България изнася над 70% от своето производство на овче и козе мляко и млечни продукти. 
С писмо до премиера и министъра на земеделието Националната овцевъдна и козевъдна асоциация поиска спешно свикване на Централния епизоотичен съвет към Министерския съвет. От организацията настояват за пълна забрана за влизане на външни лица, в това число и на държавни органи, в животновъдни обекти, освен ако собственикът не алармира за наличие на болни животни. Както и да се спрат посещенията в 10-километрови зони и цялата имунопрофилактична програма на територията на Пловдивска област. 
Овцевъдите предлагат още да се преустанови изкупуването на мляко в обекти с дребни преживни животни, с изключение на обекти, в които фермерът има възможност за извършване на дезинфекция при влизане и излизане на автомобила за мляко. 
Предлага се също всички собственици да изградят на входа на фермите си дезинфекционни ями/площадки, през които да преминават всички влизащи в обекта - селскостопанска техника, автомобили и хора. 
Според организацията контролът върху заболяването не може да бъде осъществен единствено с ветеринарни мерки. Необходимо е спешно съдействие от органите на МВР за ограничаване на нерегламентираното движение на животни и от местните власти - за прилагане на карантинни мерки, проверки и информационна кампания сред населението. 
Органите на МВР да изградят постоянни КПП-та на всички възлови пътища в Пловдивска област, на които при необходимост да се спират за проверка потенциални транспортни средства за превоз на животни, настояват овцевъдите. 
Другото ключово предложение на организацията е навременна поръчка на ваксина и реално проследяване на ситуацията. Като следваща стъпка при невъзможност за локализиране на разпространението в региона - кръговата ваксинация. Тя дава възможност за ограничаване на разпространението на заболяването при запазване на пазарния достъп на българските продукти.
Организацията настоява за редовни брифинги на БАБХ и МЗХ, достъп до актуална епизоотична информация и участие на браншовите структури в оперативното планиране.
Опитът на държавите, съседни на България, показва, че тези болести се овладяват единствено и само с драконовски ограничителни мерки, твърдят от бранша.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ