21 Ноември 2025петък12:50 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Ани Петрова, БНР

Димитър Косев е "Млад музикант на годината 2020"

Клавирно дуо "Атмосфери" е носител на приза "Олга Камбурова"

автор:Дума

visibility 91856

Диригентът Димитър Косев е избран от слушателите на БНР за "Млад музикант на годината 2020". Резултатите от националната анкета бяха обявени в ефира на специално празнично издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" на 25 май, съобщиха от пресцентъра на БНР.  

За втори път в цялата си 30-годишна история допитването "Музикант на годината" беше фокусирано изцяло върху млади артисти. Публиката имаше възможност да избере победителя сред 11 номинирани от екипа на предаването ярки таланти. Гласуването беше проведено през януари и февруари 2021 г. и в него се включиха близо 4000 души. 

Димитър Косев е най-младият диригент на оперен театър в България. Роден е в семейство на музиканти в Русе. Възпитаник е на Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в дунавския град в класа по пиано на Евгени Желязков. Учи дирижиране при проф. Максимилиан Ченчич и пиано при проф. Щефан Мьолер във виенската консерватория Прайнер, която завършва на 21 години с пълно отличие. През 2013 г. дебютира в България като диригент с Русенската филхармония. От февруари 2016 г. е щатен диригент в Държавната опера в Стара Загора, а от октомври 2017 г. работи в Държавната опера в Русе. През декември 2018 г. дирижира Коледния концерт на Софийската филхармония. 

През 2020 г., едва 27-годишен, Димитър Косев единодушно е избран за главен диригент на Русенската опера. Без колебание казва, че се вдъхновява от хората, с които работи там. След пожара в емблематичната оперна сграда, той става инициатор на благотворителната кампания "Изкуството е феникс". Пред "Алегро виваче" споделя, че затварянето на културните институции, включително и оперните театри, през пандемичната година е показало много пробойни, но и е мотивирало музикантите да работят повече и по-добре, защото е станало ясно, че без класическата музика, или без културата въобще, всичко е загубено. И се надява да излезем от случилото се малко по-добри.

Димитър Косев участва като пианист и диригент в многобройни проекти, свързани с джаз, поп и рок музиката, сред които "Класиката среща "АBBА", "Класиката среща "Queen", "45 години "Диана експрес", "Да те жадувам аз" ("Сигнал" и Русенската филхармония), "Симфонична фиеста", Джазоспекция и т.н. 

Носител на приза "Олга Камбурова", присъждан на името на дългогодишната водеща на "Алегро виваче" и създателка на галаконцертите "Музикант на годината", за 2020 г. е клавирно дуо "Атмосфери" (пианистките Александра Дичева и Мила Михова). Наградата се присъжда от екипа на предаването "Алегро виваче" и дава възможност на носителите й да направят свои професионални студийни записи в БНР, като най-често това са първите записи за Радиото на младите артисти. 

Церемонията "Музикант на годината", връчването на наградите и галаконцертът с участието на победителите от 2019 и 2020 г. ще се проведе през октомври.  

120 лв. за Коледа към пенсиите на най-бедните

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Продължителността на живота у нас се покачва

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

МОСВ с отличие за прилагане на картографирането

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ