17 Юли 2025четвъртък11:33 ч.

Диана Тонова иска публичен избор на шефове на общински фирми

Пак спасяват столичния градски транспорт със заеми

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 5395

Общинският съветник в СОС и председател на БСП в София Диана Тонова настоява за публичен избор на шефове на общински фирми.
"Време е да покажем, че имаме волята да наложим модел на управление на Столичната община и общинските търговски дружества, основан на принципите на прозрачност и компетентност и при зачитане на обществения интерес", заяви тя. Тонова е внесла в Столичния общински съвет доклад за обявяване на публичен подбор за избор на членове на съвет на директори и надзорни съвети на общинските търговски дружества „Център за градска мобилност“ ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД, „Столичен автотранспорт“ ЕАД, „Метрополитен“ ЕАД, „Софекострой“ ЕАД, „Топлофикация София“ ЕАД  и „Софинвест“ ЕАД, които са в хипотезата на изтекли или изтичащи в рамките на календарната година договори на членовете на управителните органи.
Тя припомни, че години наред ГЕРБ управляваше тези дружества чрез т.нар. временни, до провеждане на конкурс назначения, без подбор, критерии и гаранции за експертност и добро управление. "Време е да се сложи КРАЙ на тази практика“, категорична е Диана Тонова.
Междувременно стана ясно, че част от дружествата, за които трябва да бъдат избрани нови директори, пак трябва да бъдат спасявани със заем. Управляващите са вносители на проект за отпускане на над 6,5 млн. лева за дружествата "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт", които са в затруднено финансово положение и работят в постоянен недостиг на финансиране. Те имат висящи и просрочени задължения и затова има риск доставки да се забавят или откажат. Задълженията на електротранспорта са 5,6 млн. лева, а на автотранспорта - близо 20 млн. лева. В проекторешението се предлага на двете дружества да се отпуснат пари за изплащане на просрочените задължения за материали и резервни части, за да се избегне рискът от неплатежоспособност.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ