16 Юли 2025сряда19:36 ч.

Илюстрация Интернет

Дежавю

/ брой: 151

автор:Мая Йовановска

visibility 2589

Задава се ново поскъпване на водата догодина, а и в следващите пет лета. Как се случва това всяка божа година? Като КЕВР одобрява петгодишни планове на ВиК дружествата, чрез които с бъдещи инвестиции в подобряване на мрежата и услугата те оправдават поредното увеличение на цените. Това на родна почва е доста "интересен" механизъм, досущ като в репликата: "Човекът взе парите и каза: може и да свършим работата".

В началото на 2021-ва по традиция цената на водата бе повишена. Това се случи в няколко области, като най-скъпата вода - тази в Разград, стремително гони 4 лева за кубик. Имаше и изненада в решението на КЕВР - за над 15 ВиК дружества бе утвърдено намаление. С аргумент, че не са направили заложените инвестиции. Няма да е далеч от истината, ако кажем, че това е нечувано в историята на регулаторната комисия. През годините назад едва ли някой може да си спомни да е поевтинявала водата, докато поскъпването бе неотменна традиция. 

Според предварителната информация за следващата година водните дружества искали средно увеличение с около 30 на сто, а до края на петгодишния период (2022-2026) - с до 127 процента! Пред парламента миналата седмица председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че това били единствено предложените цени, но не означавало, че ще бъдат одобрени от регулаторната комисия. Да му вярваме ли?

Преносната мрежа у нас е в плачевно състояние. От десетилетия се оправдават с това. Същото е и оправданието за огромните загуби на вода - средно 50-60 на сто за страната, стигащи на места до 80 процента. В XXI век, в държавата България, в 367 селища хората имат вода само по час на седмица, призна Иванов и обяви, че "решението на проблема изисква сериозни инвестиции". И някак отново ни хваща усещане за дежавю. Иванов пак каканиже, че пълното рехабилитиране на вече съществуващата и изграждането на нова ВиК инфраструктура ще струва 12 милиарда лева.

Редица висши чиновници ни "сервираха" тези прословути 12 милиарда лева десетилетия наред. Вече бивша зам.-министърка на регионалното развитие най-нагло заяви преди 4 години в прав текст, че необходимите инвестиции ще дойдат всъщност от нас - чрез повишаване на цената на водата. Как пък част от тези 12 милиарда не се стопи, след като всяка година водата поскъпва? И огромните им загуби плащаме ние, щото ги слагат в цената. Което по никакъв начин не стимулира водните дружества да намаляват течовете. Очевидно има нещо сбъркано - в сключените договори, във водената години наред държавна политика, а и във формулата, по която се изчислява цената, след като водните дружества нямат никакъв ищах да повишават качеството на услугите и да намаляват огромните загуби.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ