07 Май 2024вторник08:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Деца се запознават с къщата на симфоничния оркестър

Музикалната образователна програма на БНР е в съзвучие с европейската практика

/ брой: 286

автор:Дума

visibility 75

"Музикалната образователна програма на БНР е изключително добра, вписва се и се съизмерва с европейските практики в сферата на културата. Просветителството е изключително важна мисия, особено в днешната културна ситуация и многообразна жанрова среда. Вярвам в силата на музиката и приноса на музикантите в преодоляването на духовната криза в глобален мащаб". Такава е оценката на Росен Гергов, който бе гост-диригент на Симфоничния оркестър на БНР и който даде специално интервю за ДУМА. Младият артист вече спечели възторга на австрийската, италианската, шведската и американската публика. Гергов застана на пулта пред Радиосимфониците, за да представи на меломаните в зала "България"  своята интерпретация на творбите на Моцарт и Чайковски, припомня Иван Върбанов, пиар на БНР и ръководител "Връзки с обществеността".
По думите на Росен Гергов образователната програма на БНР е много важна и нужна. "Австрийското радио също отваря вратите си за учащи. В ORF има практиката по време на репетиция децата да сядат до музикантите на сцената. Възрастовата група е широкоспектърна, като подходът е различен. Аз бях поканен да участвам в изключително нетрадиционен проект, насочен към младежите на възраст между 12 и 17 години. В него представихме Симфония 4 от Брамс в изпълнение на симфоничен оркестър и диджей", разказва артистът.
Образователната програма на БНР наистина се случва и се радва на огромен интерес. Сред новостите в методиката тази година е включването на децата от детските градини, посочи Петя Цветанова, експерт концертна дейност към дирекция "Музикална продукция и състави". "Малчуганите буквално са пленени от красотата и емоционалността на класическата музика. Сред първите, които дойдоха в Първо студио на БНР, за да чуят Симфоничния оркестър на радиото на живо, бяха децата от трета и четвърта група на 12-а детска градина в София, които слушаха като омагьосани музиката на Бетовен. След края на изпълнението те поднесоха свой "музикален подарък" за оркестрантите - специално подготвена песен, разказваща за инструментите в оркестъра", обобщава Цветанова.
През изминалата седмица гости на БНР бяха възпитаниците и на 19-а и 174-та детски градини в София. Те опознаха семействата на дървените духови и струнните инструменти, научиха за "къщата на симфоничния оркестър", кои семейства на кой етаж живеят и защо. И още: децата разбраха какво е партитура, кой е странният език на музикантите (нотите) и каква е ролята на диригента. Оркестрантите представиха своите инструменти, като разказаха и показаха как се свири на тях. Децата се забавляваха искрено, особено с играта, наречена "Симфоничен оркестър", в която всеки успя да изиграе любимия си музикален инструмент.
Към образователната програма на сезон 2012-2013 се присъединиха и студентите от Университета по архитектура, строителство и геодезия - тези, на които им предстои да проектират някой ден нови концертни зали. Те имаха шанса да се запознаят с известната пианистка Пламена Мангова, която разказа на бъдещите архитекти за уникалните акустични качества и стил на залите, в които е свирила, и новите тенденции във взаимовръзката пространство, акустика, звук.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ