22 Декември 2024неделя08:30 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Деца от Цариброд и Швеция ритат в ДИТ Спорт

При нас взимаме недооценени таланти и им даваме шанс за игра, твърди собственикът Румен Чандъров

/ брой: 42

автор:Георги Аргиров

visibility 2096

Днес всеки говори, че трябва да се помага за развитието на детския спорт, за да има децата с какво да се занимават в свободното си време, а не да висят пред компютри и в кафенета. Дори спортното министерство предлага цяла стратегия за развитието на детско-юношеския спорт. Един бизнесмен, който обича футбола, особено този за децата, вече е изградил стратегия, прилага я и бере плодовете на труда си. Това е Румен Чандъров, основател и собственик на ФК ДИТ Спорт Сф. Възпитаници на тази все още прохождаща футболна школа вече са есенни шампиони в елитната юношеска група до 17 години. През зимната пауза младите надежди от столичния квартал „Драгалевци” водят в класирането с 51 т., на 3 пред Левски и на 4 пред ЦСКА и Литекс, все отбори, известни с футболните си академии.
Тази школа може да е пример и за съвременно родолюбие. Защото в нея тренират деца, които не са родени в пределите на България, или синове на емигранти. 16-годишните Борис Панталеев и Милуш Панов учат в училище в „Овча купел” и живеят в общежитието в комплекса „Царско село”. Борис е дошъл в София от далечна Швеция. Родителите му са българи, които от години живеят в скандинавското кралство. Всяко лято Борис пристигал за да тренира на камповете, организирани от ДИТС, и това дотолкова му харесало, че решил да остане за постоянно в България. От лятото той вече 7 месеца тренира футбол, живее и учи в България. Родителите му работят в Швеция, а по-големият му брат е студент в Пловдив.
Милуш пък е българин от Западните покрайнини, от Цариброд. Родителите му имат български документи за самоличност, той също от 7 месеца е в школата в "Драгалевци". Борис е привърженик на Реал Мадрид и Златан Ибрахимович, а Милуш на Барса. И двамата тренират усилено, като се надяват да последват своите кумири във футбола.
"Играят ли само връзкари в школата на ФК ДИТ Спорт?” В интерес на истината, тази футболна школа си създаде доста неприятности с ръководителите на ДЮШ на столичните грандове Левски и ЦСКА. Преди около година от "Герена" в посока "Драгалевци" тръгнаха три момчетата от силния набор 1998 година - вратарят Илиян Узунов, халфът Георги Русев и нападателят Асен Чандъров, който е син на собственика на ДИТ Спорт. Освен тях Ангел Бастунов и Иван Чалъков от набор 1999 г. също напуснаха "сините". Това породи остри критики и недоволство от страна на Левски. Ето какво отговори на нападките Румен Чандъров.
„Тук повечето треньори са бивши левскари, а и аз също. Не виждам никаква драма в цялата тази работа. Всички искат да играят в Левски и ЦСКА. Ние тук се опитваме да работим с малките, това е нашата цел. Единият от тях е моят син. По някаква причина не бях доволен от игровото време, което получава. Той беше първа резерва, лошо няма, аз претенции нямам към никого. Казаха, че бил слаб физически и т.н. Няма драма, така е наистина. Предложих му, ако иска, да дойде при нас, защото сега му е времето да играе. Новият му треньор в Левски явно не му беше вдъхнал доверие. Реши да дойде да играе при нас, и в интерес на истината той тук се преобрази. С него дойде още едно момче от Стара Загора - Георги. Аз него лично го бях докарал в Левски преди години, когато го искаха всички отбори. В момента, когато разбра, че правя отбор, детето дойде и каза: „Може ли да дойда при вас?” Казах му да си помисли, защото все пак идва от Левски и е водещ играч там. Той ми отговори: „В Левски и ЦСКА винаги мога да отида, знам вие как работите“. Оттам дойде и вратарят, който половин година беше резерва. Дойде след контузия, с пирони в ръката. Явно момчето беше изпаднало в някаква психологическа дупка, поиска да му дадем шанс. Пак му казах да си помисли, защото все пак идва от Левски, но той пожела.
"Честно да кажа, гледаме да взимаме основно футболисти, които са подценени. Деца, които имат потенциал, но не им се дава шанс", откровен е бизнесменът. Явно тази негова тактика има успех. В момента 4-ма играчи на клуба му са повикани в юношеския национален отбор до 17 години, който се готви за домакинското европейско в Бургас, Созопол, Стара Загора, Сливен и Любимец през май. Това са вратарят Илиян Узунов, Асен Чандъров, Георги Русев и Мариян Димитров.
„Лошото е, че в България няма изградена схема, по която да задържиш дете, в което години наред си влагал средства. Но когато Левски и ЦСКА взимат някой футболист, не е кражба. Когато ДИТ или някой като нас взима, тогава е кражба. Това е такъв смях в залата, че няма накъде. Такава е системата. Ето, утре някое момче става и си тръгва, не можеш да го спреш. Но такива са наредбите. Надявам се в ръководството на футбола ни след време да узреят и да се промени това нещо“, говори с нескрита тъга Чандъров.
С новата година са дошли и нови попълнения в редиците на футболната му академия. В лидера в елитната юношеска група до 17 години пристигнаха Валентин Сливов, атакуващ полузащитник от Славия, и Стефан Митев - вътрешен полузащитник от Дунав Рс.
При младшата нови попълнения са вратарите Владимир Владимиров от столичния Септември и Стилиян Георгиев от Лудогорец.
При набор 2000 г. пристига от Несебър халфът Георги Балев, а попълненията при набор 2001 са Станислав Петелков от ЦСКА, Александър Бакалов от Чавдар Етр, Божидар Георгиев от ФК Ферион, Кристиян Владимиров от ДАФ и Емил Колев от Берое.
„Двигател” на школата е директорът й Румен Павлов. Роден е през 1960 г. в близкото до София градче Годеч, където започва да рита от малък. Професионалната му кариера е свързана с Велбъжд и Черно море, но нямал късмет дълго да играе заради контузии. С Румен Чандъров започнали, като организирали кампове по морето - доста популярна практика за набиране на малки деца, които имат желание да тренират футбол. Заради добрите връзки и контакти на Чандъров с Христо Стоичков, Хосе-Мария Мингея, Лъчо Танев, Павлов имал възможност да наблюдава структурата на Барса и камповете, които се организират от каталунския гранд. От 2006 г. той редовно ги посещава.
С Чандъров стигнали до идеята да създадат детска футболна школа, като използват базата в Драгалевци, която е общинска. Така преди години чрез ОФК Левски Драгалевци те я взимат на концесия под формата на публично-частно партньорство. Да припомним, че през 90-те години базата използваха дори националите, които направиха фурор в незабравимото американско лято през 1994 г.
Ситуацията се променя преди 10-ина години. Иначе ФК ДИТ Спорт е основан през октомври 2011 г. Към настоящия момент клубът работи с отбори от деца набор от 1999 до 2007. Обучението в детско-юношеската школа се извършва от доказани специалисти по испанска методика. Базата разполага с естествено затревен терен, покрит терен с изкуствена трева и 3 по-малки покрити терена, както и с открито игрище за джитбол и минифутбол с изкуствена трева. Щатни треньори са Борислав Кьосев, бившият любимец на сините фенове Саша Симонович и друг играч от школата на "сините" Христо Арангелов.
В камповете, организирани от Чандъров, не се заплащат такси. По този начин бизнесменът се опитал да помогне на родители да насочат децата си към спорта. В отборите обаче родителите заплащат такса по 60 лв. на месец, при това с предплата. Но пък са спокойни, че децата им по цял ден са под надзора на треньори и по-големи футболисти. Важно в случая обаче е, че за подрастващите са осигурени условия, с които се помага за развитието на спорта и в частност футбола.

 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ