15 Август 2025петък16:54 ч.

16 000 декара изпепели големият пожар край Сунгурларе

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 6690

Почти седмица продължава борбата с огъня в Сунгурларе. От петък, когато избухна пожара, са изгорели над 16 000 декара смесена гора и лозови масиви. Над 20 екипа на пожарната, горски служители и доброволци са били на терен за справяне с огнената стихия. Близо 50 души от село Скала бяха евакуирани в понеделник, след като беше задействана системата BG-Alert и имаше опасност огънят да влезе в селото. След включването на самолети и хеликоптери в най-критичния момент пожарът в района на селото беше овладян. Няма пострадали и бедстващи хора.
Кметът на Сунгурларе Димитър Гавазов посочи, че за община с 26 населени места е крайно необходимо да има пожарна служба. "При всички случаи много по-рано щеше да се реагира, защото колегите, докато дойдат от Карнобат до Сунгурларе, това време понякога е много важно", смята той.
Тази седмица в страната отново са регистрирани над 1000 пожара, като два от тях - край Сунгурларе и в Пирин - са с по-висока степен на опасност. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов съобщи, че за гасенето на пожара в Сунгурларе се полагат най-големи усилия, като се използват шведски самолети, хеликоптери и един американски хеликоптер от базата в Ново село. До момента са установени над 330 палежа, приблизително половината умишлени, останалите - по невнимание. Последният пожар по невнимание е причинен при обгаряне на кабели. Евакуация се наложи само в селата Плоски и Скала. 
Министър Митов обяви, че има подписани договори за нова противопожарна техника, както и планове за ремонт на всички налични хеликоптери „Кугър“ и обучение на нови екипажи. С министъра на отбраната предстои да се обсъди дали и какви противопожарни самолети да бъдат закупени. Над село Плоски, в община Сандански, има две активни огнища, в чието овладяване се включват над 160 души. Пожарът над село Илинденци е навлязъл на територията на Национален парк „Пирин“, като засегнатата площ се оценява на 10 - 15 декара. От пожарната служба посочиха, че очакват да се включат още доброволци и уточниха, че продължават да разчитат на помощта по въздух.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1137

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 1109

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 1279

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 1170

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 1225

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 1197

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ