11 Юли 2026събота02:22 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

ЕС дава на правителствата картбланш да изключат ядрените мощности от фискалните правила

автор:Дума

visibility 2871

Европейският съюз ще позволи на правителствата да включват ядрените мощности като една от категориите енергийни разходи, които могат да получат по-голяма гъвкавост в рамките на строгите бюджетни правила на блока.
Европейската комисия е представила списък с потенциални проекти на страните членки преди срещата на финансовите министри на блока в Брюксел, съобщава "Блумбърг".
Според документа, видян от медията, списъкът с проекти включва ядрени електроцентрали. Други инициативи, които ще се квалифицират, включват батерии, водородни технологии, субсидии за корпоративни електромобили и публични инвестиции в жп или метротранспорт. Кандидатстващите проекти трябва да са финансирани от държавата и да имат пряк ефект върху бюджета, посочва документът.
Детайлите около предложението са факт след решението от миналия месец на комисията да даде картбланш за отклоняване от бюджетните правила заради енергийната криза. Сега държавите от блока могат харчат до 0,3% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за енергийни мерки, без те да се включват към правилото на ЕС за дефицит до 3%.
Според документа, който предстои да бъде обсъден, сред мерките, които няма да бъдат допуснати за изключване от изчисленията на дефицита, са намаление на данък върху горивата, ценови тавани, субсидии за изкопаеми горива и някои схеми за домакинствата.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви по-рано тази година, че според нея ЕС е допуснал "стратегическа грешка", като е обърнал гръб на ядрената енергия. Правителствата на ЕС, които искат изключение, имат срок до средата на август, за да подадат заявления, въпреки че по-късни заявления все още ще бъдат разглеждани. Комисията планира да издаде препоръки по исканията през септември, преди срещата на финансовите министри през октомври.

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 1380

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 1353

Гърция намалява цените на горивата през лятото

автор:Дума

visibility 1325

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ