27 Юни 2024четвъртък15:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световна класация:

Българската икономика - сред най-неконкурентните в Европа

Основните проблеми - слабо върховенство на закона, влошаващ се бизнес климат, висок дял на сивата икономика

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 1497

Българската икономика е една от най-неконкурентоспособните в Европа, показва 36-ото издание на Световната класация за конкурентоспособност 2024 г. на Института за развитие на управлението (Institute for Management Development - IMD, Швейцария), публикувана вчера, съобщиха от Центъра за изследване на демокрацията, който е партньор в България на IMD. България заема 58-мо място от общо 67 държави, което показва липса на напредък от 2021 г. насам. Страната спада с 10 позиции в сравнение с 2020 г. и с 20 позиции в сравнение с 2009 г., предава БТА.
Спрямо предходната година, България бележи най-висок спад по отношение на състоянието на инфраструктурата (от 54-то на 59-то място) и бизнес средата (от 62-ро на 65-то място).
От неправителствената организация изтъкват, че за да предотврати продължаващата стагнация в конкурентоспособността на България през 2025 г., българското правителство може да предприеме редица действия. Като пример да насочи публичната инвестиционна активност в инфраструктурни проекти, предназначени за развитие на водоснабдяването, градоустройството и енергоснабдителните мрежи, паралелно с приложението на ефективни механизми за скрининг на инвестициите.
Сред предложенията е и правителството да ускори дигитализирането на администрацията, икономиката и образованието, както и да изгради ясна стратегия за това как пазарът на труда ще бъде подпомогнат заради задълбочаващата се демографска криза и намаляващия растеж на заетостта.
Като основни предизвикателства и възможности за подобряване на конкурентоспособността на България през 2024 г. от ЦИД очертават продължителната политическа нестабилност, слабото върховенство на закона, ендемичната корупция, забавеното влизане в еврозоната и риска от загуба на средства от ЕС, влошаващия се бизнес климат, ниска конкурентоспособност и продуктивност, висок дял на неформалната икономика и присъствието в сивия списък на глобалния надзорен орган Financial Action Task Force (FATF), продължаващото намаляване на населението, свития пазар на труда и лошата инфраструктура, както и задълбочаването на социално-икономическите неравенства.
През 2023 г. класацията отреди на България 57-то място, което беше спад с 4 позиции спрямо 2022 г., сред 64 държави от цял свят. Според Годишника на световната конкурентоспособност 2022 г. през последните петнадесет години българската икономика, дърпана от ЕС, бавно се възстановява, но е далече от пълния си потенциал.

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 322

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ