Събитие в енергетиката
/ брой: 217
Боян Рашев
В този момент се случва изключително рядко за българската енергетика събитие: ТЕЦ "Марица изток 2" е номер 1 - произвежда повече електричество дори от АЕЦ "Козлодуй"!
Не знам кога последно се е случвало. Дължи се на комбинация от причини, които вдигнаха цената на тока на нива като през 2022 г.:
- единият блок на АЕЦ "Козлодуй" е в годишно зареждане с гориво;
- стана малко по-студено и потреблението скочи;
- ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток" 3 не работи и няма изгледи да заработи скоро;
- язовирите са относително празни и НЕК трябва много пестеливо да използва своите големи ВЕЦ;
- цените на газа в Европа застрашително се повишават, а е едва средата на ноември.
Работата на ТЕЦ "Марица изток 2" при високи цени обаче няма много да им помогне, защото държавата им прибира всичко над 370-380 лв./MWh. При вечерни цени от 1500 лв./MWh това е огромен дял от приходите на ТЕЦ-а. Отделно държавата изяжда по около 180-190 лв./MWh за въглеродни квоти. Накрая на централата й остават под 200 лв./MWh, от които тя трябва да си плати въглищата и всичко останало. А и пари за инвестиции в "енергиен преход" трябва да й останат...
Стана ли ясно как българската държава сама убива последната останала централа, която гарантира енергийната й сигурност и независимост?
Данните от началото на ноември ясно го показват: когато АЕЦ "Козлодуй" работи само с един блок, рязко ставаме голям нетен вносител на ток. Това се случва за втори път тази година. За съжаление е най-силно изразено в пиковите часове с най-голямо потребление - вечер от 17 до 21 ч., когато фотоволтаиците се отдават на заслужен отдих.
В нормална пазарна ситуация (без скъпи въглеродни квоти!) лигнитните ни ТЕЦ биха работили много повече, за да покрият нуждата на системата. Големите ВЕЦ също биха се включвали по-активно, но е суша и трябва да си пазят ресурса за много по-високите товари през зимата...
Дано не се получи някаква авария в АЕЦ "Козлодуй" през зимата, че последствията могат да бъдат наистина ужасни.
Фейсбук