Депутати възмутени от КЗП за мобилните оператори
/ брой: 37
Шефът на КЗП Стоил Алипиев изуми депутатите от подкомисията за защитата на потребителите и ограничаването на монополите с позицията си, свързана с индексирането с инфлацията на цените на трите мобилни оператори.
Алипиев се обяви за "мек подход" спрямо трите телекома и търсене на справедлив баланс в диалог с тях, защото законът бил такъв, че не може да се наложат санкции, а влизането в съдебен спор било крайно рестриктивна мярка.
"За да наложим санкция за неравноправна клауза, свързана с индексирането на цените, трябва законови промени", каза Алипиев.
Румен Гечев също се възмути от позицията на Алипиев.
"Оставам с впечатлението, че защитавате интереса на телекомите, а не на потребителите", каза депутатът от БСП.
На заседанието бе поканен и омбудсманът Диана Ковачева, която също отхвърли предложението за мек подход.
"Аз нееднократно с аргументи съм уведомявала мобилните оператори и КЗП, че клаузата за индексация на цените с инфлацията, която се прилага трета поредна година, е неравноправна. Първо, защото условията за индексация не са уговорени индивидуално с потребителите и те не може да преговарят за тях, второ, те се сключват във вреда на потребителите и те не може да се откажат от договора без неустойки. Вече има и съдебна практика на Окръжния съд в Пловдив. Защо не са предприети мерки и КЗП не е сезирал съда?", попита тя.
Ковачева посочи, че съгласно евродиректива неравноправна е клауза, която е създадена предварително и клиентът не можа да повлияе. Освен това клиентът не може да прогнозира с колко ще поскъпне услугата и сега много хора не могат да си позволят по-високите сметки за мобилни услуги.
Както е известно А1 и Йетел вдигнаха за тази година цената на услугата с 9,5%, колкото е средногодишната инфлация за 2023 г., а Виваком с 4,5%, но през 2023 г. имаше повишение с над 15%.
"Несправедливо и нелогично е да се ползва инфлацията, формирана от ръста на цените на хранителни стоки, жилищно поддържане и обзавеждане, хотели и ресторанти, здравни и образователни услуги, като основание за вдигане на цените на мобилните оператори. Тези стоки и услуги от потребителската кошница нямат никакво отношение към вашите разходи", обърна се Ковачева към мобилните оператори.
Депутатите призоваха ръководството на КЗП да използва аргументите и анализите на омбудсмана и да обсъдят какви мерки ще предприемат за защита на потребителите, които са по-слабата страна в договореностите с мобилните оператори. Шефът на КЗП, който в последните месеци се забърка в редица скандали, но до момента нито принципалът министър Богдан Богданов, нито премиерът Николай Денков могат да го освободят, обясни, че до момента по отношение на телекомите комисията е разглеждала само дали има нелоялни практики, но не и неравноправни клаузи.
Всички изказали се народни представители без оглед на парламентарни групи разкритикуваха Стоил Алипиев за некачествената работа на КЗП под негово ръководство.