30 Юли 2024вторник06:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Депутати спасяват върнатия от КС закон за академичния състав

Колежите придобиват право да правят професори, всеки преподавател пак ще може да легитимира по 10 вуза

/ брой: 256

автор:Велиана Христова

visibility 1700

Проект за поправки в скандалния Закон за развитие на академичния състав, в който 16 текста бяха отменени от Конституционния съд, е внесла в НС депутатката от ГЕРБ Ирена Соколова. С това се заобикаля по-дългата процедура изменението на закона да стане през Министерския съвет. Според проекта процедурите за научни степени и научни длъжности пак ще стават децентрализирано - във всеки вуз или научен институт. Но общи за страната изисквания за кандидатите и условията в процедурите за научните степени и длъжности са вкарани в закона вместо в правилник на МС и в местните правилници, както бе досега.
Според новите идеи отпада изобщо т.нар. Национална листа на хабилитираните лица, които могат да участват в местните журита. В закона всъщност и досега това формирование бе лишено от реален смисъл, тъй като не се съчетаваше с жребий. В журитата на място ще влизат определен от закона брой хабилитирани лица. Отпада изискването дисертациите и авторефератите да се публикуват и на английски език, което бе "свалено" от Конституционния съд.
С проекта се определя, че дисертацията за доктор трябва да съдържа научни или научноприложни резултати - оригинален принос в науката, и да показва, че кандидатът има задълбочени теоретични знания и способности за самостоятелни изследвания. Отпада възможността "доктор на науките" да се става от "магистър", без притежаване на докторска степен. Ирена Соколова е записала също, че по-високата научна степен носи предимство при заемането на научна длъжност, с което на "доктор на науките" се придава смисъл. От закона обаче отпадат единствените досега два текста, които бяха бариера пред ниското качество: и колежите ще могат да си "произвеждат" професори въпреки малобройния си квалифициран състав, а всеки преподавател отново ще има право да бъде вписан при акредитацията в неограничен брой вузове и да бетонира такива като Пернишкия университет. В проекта за поправки са вписани конкретни изисквания за дисертациите за "доктор" и "доктор на науките" и за кандидатите за научна степен или за длъжностите "доцент" и "професор". Ще се изисква например претендентът да има научни проекти, научен труд - различен от този за степен, и пр. и да е бил преди това 2 години асистент (за доцент) или доцент (за професор). Изборът ще се прави не само от журито, а от факултетен или научен съвет. Професор може да се стане и само със степен "доктор", отпада нонсенсът "доктор на науките" да не може да стане професор, ако не е защитил по-ниската степен "доктор". Отпадат изцяло всички разпоредби за т.нар. Арбитражен съвет за разглеждане на жалби - те ще се отнасят към съда.   
   
       

Състоянието на "Мини Марица-изток" се влошава

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 142

Помощи за бизнеса, ако токът поскъпне над 180 лв/МВтч.

автор:Дума

visibility 792

/ брой: 142

Депутатите искат да влезем в еврозоната от юли догодина

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 142

Лозари и винари излизат на протест

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 142

Киев проси ток от Словакия, на която спря руски нефт

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 142

Ултралеви виновни за жп саботажа във Франция?

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 142

Китай с литературен кът в Националната библиотека

автор:Таня Глухчева

visibility 748

/ брой: 142

Накратко

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 142

Обръщение към българския народ*

visibility 793

/ брой: 142

Жалко за олимпизма

автор:Боян Бойчев

visibility 752

/ брой: 142

Горе главата – заедно няма кой да ни спре!

visibility 748

/ брой: 142

Българският сателитен синдром и Украйна

автор:Искра Баева

visibility 793

/ брой: 142

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ